Οι Λέστερ και Άρσεναλ σφράγισαν από απόψε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Οι «αλεπούδες» απέσπασαν ισοπαλία 3-3 στην έδρα της Μπράγκα, ισοφαρίζοντας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ οι «κανονιέρηδες» έκαναν επίδειξη δύναμης στη Νορβηγία, επικρατώντας 3-0 της Μόλντε.

Τον ίδιο δρόμο ακολούθησε η Χόφενχαϊμ νικώντας 2-0 τη Σλόβαν στο Λίμπερετς και σημειώνοντας την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ με «διπλό» (και το ίδιο σκορ) πέρασε και ο Ερυθρός Αστέρας από το Βέλγιο απέναντι στη Γάνδη, παίρνοντας πολύ μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Η Λιλ υποχρέωσε σε ισοπαλία (1-1) τη Μίλαν στο «Πιερ Μορουά» και την άφησε ξανά εκτός κορυφής, ενώ η Σπάρτα Πράγας συνέτριψε 4-1 την παραπαίουσα Σέλτικ και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της.

Τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 0-1

(34΄ Νσαμέ)

Κλουζ (Ρουμανία)-Ρόμα (Ιταλία) 22:00

2ος όμιλος

Μόλντε (Νορβηγία)-Άρσεναλ (Αγγλία) 0-3

(50΄ Πεπέ, 55΄ Νέλσον, 83΄ Μπαλογκάν)

Ντάνταλκ (Ιρλανδία)-Ραπίντ Βιένης (Αυστρία) 22:00

3ος όμιλος

Λεβερκούζεν (Γερμανία)-Χάποελ Μπερ Σέβα (Ισραήλ) 22:00

Νις (Γαλλία)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 22:00

4ος Όμιλος

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 22:00

Ρέιντζερς (Σκωτία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία) 22:00

5ος όμιλος

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 22:00

Γρανάδα (Ισπανία)-Ομόνοια (Κύπρος) 22:00

6ος όμιλος

Νάπολι (Ιταλία)-Ριέκα (Κροατία) 22:00

Άλκμααρ (Ολλανδία)-Σοσιεδάδ (Ισπανία) 22:00

7ος όμιλος

Μπράγκα (Πορτογαλία)-Λέστερ (Αγγλία) 3-3

(4΄ Μουσράτι, 24΄ Παουλίνιο, 90΄+2 Φρανσέρτζιο – 9΄ Μπαρνς, 79΄ Τόμας, 90΄+5 Βάρντι)

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία) 0-3

(61΄ Γκρόμοφ, 75΄ Καμπάγιεφ, 86΄ πεν. Γιουρτσένκο)

8ος όμιλος

Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Σέλτικ (Σκωτία) 4-1

(27΄ Χάνκο, 38΄, 80΄ Γιούλις, 90΄ Πλάβσιτς – 15΄ Έντουαρντ)

Λιλ (Γαλλία)-Μίλαν (Ιταλία) 1-1

(65΄ Μπαμπά – 47΄ Καστιγέχο)

9ος όμιλος

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Σίβασπορ (Τουρκία) 2-3

(8΄ Ζουμπίρ, 51΄ Μάτιτς – 40΄ πεν., 79΄ Κονέ, 58΄ Καγιόντε)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Βιγιαρεάλ (Ισπανία) 1-1

(47΄ Πέσιτς – 45΄ Μπαένα)

10ος όμιλος

Λίντσερ (Αυστρία)-Αντβέρπ (Βέλγιο) 0-2

(53΄ Ραφαέλοφ, 83΄ Γκέρκενς)

Τότεναμ (Αγγλία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 22:00

11ος Όμιλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Φέγενορντ (Ολλανδία) 0-0

Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 0-3

(60΄ Μάγερ, 75΄ Πέτκοβιτς, 90΄ Ιβάνουσετς)

12ος Όμιλος

Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)-Χοφενχάιμ (Γερμανία) 0-2

(77΄ Μπαουμγκάρντνερ, 89΄ Κράμαριτς)

Γάνδη (Βέλγιο)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) 0-2

(2΄ Πέτροβιτς, 58΄ Μιλούνοβιτς)

Περισσότερα Εδω