Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 8 Νοεμβρίου 2022, 22:47

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η Βόλφσμπουργκ επικράτησε την Τρίτη με σκορ 2-0 της Ντόρτμουντ για την 14η αγωνιστική της Bundesliga και έμεινε αήττητη για έβδομο συνεχόμενο ματς. Η ομάδα του Τέρζιτς παρέμεινε στην τέταρτη θέση, δύο βαθμούς πάνω από την Άιντραχτ με ματς περισσότερο.

Το παιχνίδι στην «Volkswagen Arena» ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 3′ ο Μαρμούς απείλησε την εστία του Κόμπελ με τον Γερμανό τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ.

Η εκτέλεση έφερε και γκολ με τον Φαν ντε Βεν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά κάνοντας το 1-0.

Η Ντόρτμουντ απείλησε για πρώτη φορά στο 19′ με τον Μάλεν όμως το σουτ του σταμάτησε στον Κάστεελς. Έπειτα από 14 λεπτά ο Μπράντ με κεφαλιά έφτασε μια ανάσα από το 1-1 ωστόσο η προσπάθεια του κατέληξε άουτ και το 1-0 έμεινε ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55′ ο Γκερέιρο εκτέλεσε φάουλ με τον τερματοφύλακα της Βόλφσμπουργκ να αποκρούει εντυπωσιακά, ενώ το ίδιο έκανε και ένα λεπτό στην κεφαλιά του Μουκοκό. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν στο γήπεδο στο 61′ με τον Βιντ να σουτάρει και τον Κόμπελ να αποκρούει. Στη συνέχεια, η Ντόρτμουντ πλησίασε ξανά το γκολ με τον Σλότερμπεκ να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ το οποίο απέκρουσε ο Κάστεελς.

Στις καθυστερήσεις η Βόλφσμπουργκ «κλείδωσε» τη νίκη με τον Ενμεσά να κάνει το 2-0 υποχρεώνοντας την Ντόρτμουντ στην έκτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.