Από τον Δεκέμβριο του 2017 και τη νίκη της με 3-1 αγνοούσε η Γιουβέντους το «τρίποντο» στο «Μαρκ’ Αντόνιο Μπεντεγκόντι» τη Βερόνα. Ακολούθησαν έξι ματς στα οποία η «βέκια σινιόρα» απέσπασε τρεις ισοπαλίες και γνώρισε ισάριθμες ήττες, με το εν λόγω αρνητικό ρεκόρ να τερματίζεται πάντως απόψε.

Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι με γκολ του Μόισε Κεν (60′) έφυγε νικήτρια με 1-0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Serie A και με την 5η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πέρασε (προσωρινά) στην 3η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τη σημερινή της αντίπαλο στην τελευταία θέση με μόλις μία νίκη και 11 ήττες σε 14 ματς!

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι «μπιανκονέρι», καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Άλεξ Σάντρο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.