Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2021, 22:45

Γρήγορα ξεπέρασε η Αϊντχόφεν το σοκ της εντός έδρας ήττας από την Άλκμααρ και επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας στο Ρότερνταμ 5-3 της Σπάρτα, για τη 17η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα και βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Σμέετς μόλις στο 4ο λεπτό, αλλά «έβγαλε αντίδραση» και έφτασε στην ανατροπή με τέρματα των Μάουρο Ζούνιορ (24΄), Μάλεν (47΄), Μαντουέκε (49΄) και Μαξ (71΄).

Στο φινάλε η PSV χαλάρωσε και επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν με τους Γκράβενμπερχ (75΄) και Καρτσούχ (87΄), αλλά ο Μάλεν στις καθυστερήσεις «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.

Ο Ρόγκερ Σμιτ παρέταξε τους Μβογκό, Μπαουμγκάρτλ, Τέζε, Μποσκάλι, Μαξ, Ροσάριο, Σανγκαρέ, Μάουρο Ζούνιορ (64΄ Ντάμφρις), Ιχατάρεν (81΄ Τόμας), Γκακπό (43΄ Μάλεν), Μαντουέκε (81΄ Ζάχαβι).