Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 5 Δεκεμβρίου 2020, 19:44

Ο Κολοσσός «έπνιξε» με την άμυνά του τη Λάρισα στο δεύτερο ημίχρονο, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 2-4 και υποχρεώνοντας τους Θεσσαλούς στην τρίτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Οι «θαλασσί» έφτασαν άνετα στο τελικό 90-64 στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου, για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και με 3/3 τρίποντα εξασφάλισαν γρήγορα μία διψήφια διαφορά (15-5 στο 4΄) την οποία συντήρησαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (27-15). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας σε 45-40 στο 20΄, αλλά μέχρι εκεί… Οι παίκτες του Κολοσσού ενεργοποίησαν την άμυνά τους στο δεύτερο ημίχρονο και κρατώντας τη Λάρισα στους 24 πόντους (11π. στην 3η περίοδο και 13π. στην τέταρτη) δεν αγχώθηκαν μέχρι το τελικό 90-64.

Κορυφαίοι των νικητών οι Άρτις (17π.), Άντριτς (14π.) και Καντέρ (18π.), ενώ από τη Λάρισα ξεχώρισε ο Γουέμπ (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 45-40, 66-51, 90-64

Κολοσσός (Καντζούρης): Άρτις 17 (4), Άντριτς 14 (3), Καντέρ 18 (2), Ζάρας 11 (2), Τούμπα 4, Χάνας 9 (1), Καμαριανός, Ξανθόπουλος 2, Λιάπης 4, Μπιλλής, Γκόινς 11 (1).

Λάρισα (Γαβριήλ): Μπράουν 8, Γουέμπ 14 (3), Ρας 11 (2), Κώττας 3, Σμιθ 11, Μόσιαλος, Γκούντγουιν 5, Καμάρας, Καμπερίδης 2, Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 8 (2).

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 5 Δεκεμβρίου 2020, 19:48

Προηγούμενο άρθροΚορονοϊός: 1.383 νέα κρούσματα, 98 θάνατοι, 594 διασωληνωμένοι – Η κατανομή των κρουσμάτων
Επόμενο άρθροΜισθοί: Τι αλλάζει από την 1η Ιανουαρίου