Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 22 Νοεμβρίου 2020, 21:44

Ήττα-σοκ και μάλιστα μέσα στο «Νουέβος Λος Κάρμενες» γνώρισε η εκ των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στο Europa League, Γρανάδα. Η Βαγιαδολίδ, ουραγός της LaLiga πριν την έναρξη της αναμέτρησης, νίκησε 3-1 κι έκανε βαθμολογικό άλμα στην κατάταξη, στερώντας από τους γηπεδούχους την ευκαιρία να φτάσουν τη Ρεάλ Μαδρίτης στην τέταρτη θέση, όπως και θα συνέβαινε σε περίπτωση νίκης τους.

Η Βαγιαδολίδ αιφνιδίασε προηγούμενη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με τον Όσκαρ Πλάνο και διπλασίασε στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου με τον Μάρκος ντε Σόουσα.

Η Γρανάδα ανασυντάχθηκε, ο Μαρτίνεθ έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές στο 55΄ για να «ανακατέψει την τράπουλα», αλλά παρά τη μείωση του σκορ από τον Ντομίνγκος Ντουάρτε, δεν κατάφερε να σώσει τουλάχιστον τον ένα βαθμό, αφού στο 90΄ ο Ζότα έγραψε το τελικό 3-1.

Ο τεχνικός των Ανδαλουσιανών, Ντιέγκο Μαρτίνεθ, χρησιμοποίησε τους, Ρούι Σίλβα, Φουλκιέ, Σάντσες, Ντουάρτε, Νέβα, Μίγια, Μοντόρο (80΄ Σόρο), Βίκο (55΄ Ερέρα), Γκοναλόν (55΄ Σουάρεθ), Ματσίς και Μολίνα (54΄ Σολδάδο).

Η 10η αγωνιστική:

Οσασούνα-Ουέσκα 1-1 (66΄ Γκαρσία – 5΄ Ραμίρες)

Λεβάντε-Έλτσε 1-1 (12΄ Μελέρο – 64΄ Μορέντε)

Βιγιαρεάλ-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (76΄ πεν. Μορένο – 2΄ Ντίας)

Σεβίλλη-Θέλτα 4-2 (2΄ Νάβας, 45΄ Εν Νεσίρι, 85΄ Εσκουδέρο, 87΄ Ελ Χαντάντι – 10΄ Άσπας, 38΄ Νολίτο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 1-0 (45΄+3 Καράσκο)

Έιμπαρ-Χετάφε 0-0

Κάντιθ-Σοσιεδάδ 0-1 (66΄ Άιζακ)

Γρανάδα-Βαγιαδολίδ 1-3 (63΄ Ντουάρτε – 45΄+2 Πλάνο, 54΄ Ντε Σόουσα, 90΄ Ζότα)