Δεν συνδυάστηκε με νίκη η επιστροφή της Κολωνίας στη δράση, κατά την επανέναρξη της Μπουντεσλίγκα.

Οι «τράγοι», αν και ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 μέχρι το 60′ είδαν την Μάιντς να ανεβάζει στροφές στη συνέχεια και, πετυχαίνοντας δύο γκολ, να φεύγει από το «Ράιν Ενεργκί Στάντιον» με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 4′ ο Μαρκ Ουτ ανατράπηκε από τον Μούσα Ντιακατέ εντός περιοχής και ο… παθών μετέτρεψε σε γκολ την εσχάτη των ποινών!

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, από κόρνερ του Ντομινίκ Ντράξλερ, ο Φλόριαν Κάιντζ διπλασίασε με κεφαλιά από κοντινή απόσταση τα γκολ της Κολωνίας. Ωστόσο η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους.

Ο Ακίμ Μπάιερλορτσερ πέρασε στο ματς τον Ταϊβό Αβονιγί και ο Νιγηριανός δικαίωσε τον προπονητή του καθώς πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο μείωσε με δεξί σουτ σε 2-1, σημειώνοντας το παρθενικό του τέρμα με την ομάδα.

Με παρόμοιο τρόπο στο 72′ ο Πιέρ Κουντέ Μαλόνγκ ισοφάρισε σε 2-2, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Σάββατο 16 Μαΐου

Ντόρτμουντ-Σάλκε 4-0

Γκολ: 29′ Χάαλαντ, 45′, 63′ Γκερέιρο, 48′ Αζάρ

Λειψία-Φράιμπουργκ 1-1

Γκολ: 34′ Γκίλντε (Φράιμπουργκ), 77′ Πόουλσεν (Λειψία)

Χοφενχάιμ-Χέρτα Βερολίνου 0-3

Γκολ: 59′ αυτ. Ακπογκούμα, 61′ Ιμπίσεβιτς, 74′ Κούνια

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Πάντερμπορν 0-0

Άουγκσμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 1-2

Γκολ: 43′ Στέπεν (Βόλφσμπουργκ), 54′ Ζεντβάι (Άουγκσμπουργκ), 90’+1′ Γκίντσεκ (Βόλφσμπουργκ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Γκλάντμπαχ 1-3

Γκολ: 1′ Πλεά (Γκλάντμπαχ), 7′ Τουράμ (Γκλάντμπαχ), 73′ πεν. Μπενσεμπαϊνί (Γκλάντμπαχ) – Σίλβα (Άιντραχτ)