Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 29 Αυγούστου 2021, 16:26

Την πέμπτη της νίκη στα έξι τελευταία ντέρμπι με τη Σέλτικ πανηγύρισε η Ρέιντζερς. Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ επικράτησε με 1-0 στο «Άιμπροξ», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Premiership, υποχρεώνοντας τους παίκτες του Άγγελου Ποστέκογλου στη δεύτερη φετινή ήττα τους.

Το σκορ δεν άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο, παρά το ότι οι δυο ομάδες είχαν σημαντικές ευκαιρίες. Ο Αλφρέντο Μορέλος αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 2’ για τους «τζερς» που είχαν και δοκάρι στο 32’ σε φαλτσαριστό σουτ του Ράιαν Κεντ. Οι Κέλτες θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει με τον Κιόγκο Φουρουχάσι στο 20’ και, κυρίως, με τον Όντσον Έντουαρντ έξι λεπτά αργότερα.

Η πίεση των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος, ανταμείφθηκε στο 66ο λεπτό. Από κόρνερ του Μπόρνα Μπάρισιτς, ο Φίλιπ Χελάντερ πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Τζο Χαρτ – αφού ο Βασίλης Μπάρκας έμεινε στον πάγκο – για το 1-0. Στη συνέχεια, ο Ρόμπι ΜακΚρόρι σταμάτησε δύο φορές τον Φουρουχάσι (68’ και 82’), με τον Ιάπωνα να σπαταλά κι άλλη ευκαιρία στο 85’ και το σκορ να μένει ίδιο μέχρι τέλους.