Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 28 Σεπτεμβρίου 2021, 22:17

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε πανηγυρικά στο 2ο προκριματικό γύρο του Tσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας στο Βέλγιο της Αστερίξ με 3-1 σετ (20-25, 25-14, 18-25, 20-25).

Η ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο, που είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ και την περασμένη Τρίτη στο κλειστό του Ρέντη, χρειάζονταν νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ακόμη και ήττα αρκεί να είχαν κατακτήσει δύο σετ.

Αυτό συνέβη όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 σετ, όμως οι «ερυθρόλευκες» δεν χαλάρωσαν και κατάφεραν να αποσπάσουν εκτός από την πρόκριση και τη νίκη γοήτρου.

Επόμενος αντίπαλος για την πειραϊκή ομάδα θα είναι η Μινσκ, την οποία θα υποδεχθεί στο πρώτο παιχνίδι, στο Ρέντη, την Πέμπτη 7 Οκτωβρίου (7/10, 19:00), ενώ ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί στη Λευκορωσία μια εβδομάδα αργότερα στις (14/10, 18:00).

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ, ισοφαρίστηκε και στο τρίτο έκανε μια εντυπωσιακή ανατροπή, με τις Ζιώγα, Γενιτσαρίδη να έχουν αντικαταστήσει επάξια τις Χίπε και Σάλας σε εκείνο το διάστημα.

Οι πόντοι της Αστερίξ προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Αστερίξ (Κρις Γιάνσνικ): Κούλμπεργκ 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ), Οβεργουάτερ 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Μάρινγκ 19 (15/44 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βαν Ντε Βίερ 1 (1 άσσος), Στράγκιερ 2 (2/23 επ., 52% υπ. – 26% άριστες), Γκίλσον 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες) / Ράμπελμπεργκ (λ, 55% υπ. – 41% άριστες), Βαν Άκερ, Βαν Έλσεν 1 (1/2 επ.), Χόφστεντ 9 (4/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντίκερς.

Ολυμπιακός (Φερέρ Κουτίνο): Γιώτα 7 (3/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάλας 6 (6/19 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Μαριάνα Κόστα 13 (11/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 10% άριστες), Χριστοδούλου 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Χίπε 3 (3/22 επ.) / Τοτσίδου (λ, 42% υπ. – 29% άριστες), Κακουράτου (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Ζιώγα 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη 12 (9/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Κελεσίδη 1 (1/2 επ.), Ξανθοπούλου.