Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 5 Αυγούστου 2022, 23:27

«Άστραψε και βρόντηξε» η Μπάγερν Μονάχου στην πρεμιέρα της Μπουντεσλίγκα,. φιλοδωρώντας με μισή ντουζίνα γκολ (6-1) την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Όσοι περίμεναν απ’ την περσινή νικήτρια του Europa League να βάλει δύσκολα στην κυρίαρχη εδώ και 10 σερί χρόνια στην Bundesliga, διαψεύστηκαν πολύ νωρίς.

Συγκεκριμένα από το… 5ο λεπτό του πρώτου αγώνα της σεζόν στο «Deutsche Bank Park», καθώς τότε ο Κίμιχ άνοιξε το σκορ με χτύπημα φάοιυλ

Εν συνεχεία οι Βαυαροί έστησαν ένα μεγαλοπρεπές… πάρτι στο «σπίτι» των «αετών».

Οι Παβάρ (11′), Μανέ (29′, πρώτος παίκτης μετά τον Μάντζουκιτς με δύο γκολ στα πρώτα δύο επίσημα ματς με τη φανέλα της Μπάγερν), Μουσιάλα και Γκνάμπρι έφτασαν το δείκτη του σκορ στο 5-0 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Η Άϊντραχτ προσπάθησε κάπως να… μαζέψει την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε με τον Μουανί στο 64′, όμως η Μπάγερν είπε (και) την τελευταία λέξη στο ματς με το δεύτερο τέρμα του Μουσιάλα στο 83′, που «σφράγισε» το τελικό 6-1.