Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 29 Σεπτεμβρίου 2020, 20:35

Εμφατική ήταν η εκκίνηση του Νόβακ Τζόκοβιτς στο Roland Garros. Ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου «καθάρισε» με… συνοπτικές διαδικασίες το ματς με τον Μίκαελ Ίμερ και με 3-0 σετ προκρίθηκε άνετα στον 2ο γύρο του τουρνουά.

Το αήττητο του Νόλε μέσα στο 2020 παρατείνεται μετά τη σημερινή (29/09) άνετη επικράτησή του επί του νεαρού Σουηδού με 6-0, 6-2, 6-3. Χρειάστηκε περίπου 90 λεπτά για να πάρει τη νίκη κι έδειξε με το… καλημέρα ότι ήρθε στο Παρίσι με στόχο να φτάσει μέχρι το τέλος.

Aπό εκεί και πέρα με… το δεξί μπήκε στο Roland Garros και ο Ματέο Μπερετίνι. Ο 24χρονος Ιταλός έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Βάσεκ Πόσπισιλ τον οποίο νίκησε άνετα με 3-0 σετ (6-3, 6-1, 6-3) στο ξεκίνημα μιας ακόμη βροχερής ημέρας στο Παρίσι.

Ο Μπερετίνι πέτυχε από 2 break σε κάθε σετ δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να κάνει το ίδιο και σε 1 ώρα και 48 λεπτά πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Εκεί θα βρει απέναντί του τον Νοτιοαφρικανό, Λόιντ Χάρις που λίγο νωρίτερα κέρδισε 6-4, 6-4, 7-6(7) τον Αυστραλό Αλεξέι Πόπιριν.

Το εισιτήριο για τους “64” εξασφάλισε και ο Κριστάν Γκαρίν με τη νίκη του με 3-1 σετ επί του Φίλιπ Κολσράιμπερ.

Τελευταία ενημέρωση: Τρίτη, 29 Σεπτεμβρίου 2020, 20:48

Προηγούμενο άρθροΣτα 416 τα νέα κρούσματα, τα 240 στην Αττική – Υπό στενή παρακολούθηση τρεις πηγές κρουσμάτων