Στη μία νίκη μείωσε την απόσταση που τον χωρίζει από την 4η Αναντολού Εφές, ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 88-81 στο ΣΕΦ, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague. Σε εξαιρετική βραδιά ο Αξέλ Τουπάν σε άμυνα και επίθεση (19π.) ήταν εύστοχος σε κρίσιμα σουτ στο τέλος οδηγώντας τους «ερυθρόλευκους» σε ρεκόρ νικών – ηττών 7-5. Ο Μιλουτίνοβ έκανε εξαιρετική δουλειά στα ριμπάουντ και δη στα επιθετικά (6-3), είχε 15 πόντους για να συγκεντρώσει 24 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης! Νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Γιώργος Πρίντεζης (10π., 11ρ.) και πέρασε στην 8η θέση του πίνακα των ριμπάουντερ όλων των εποχών στη Euroleague, με 1127, ξεπερνώντας δύο πρώην παίκτες του Παναθηναϊκού: τον Μάικ Μπατίστ (1117) και τον Αντώνη Φώτση (1124).

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην 1η περίοδο, αλλά επέτρεψε στην Εφές να κάνει το επιθετικό παιχνίδι της στη 2η (23-34 το επιμέρους σκορ) και να προσπεράσει με +6 στην 3η. Όταν ο Ολυμπιακός έπαιξε σκληρά στην άμυνα, στο 4ο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μπλατ προσπέρασαν ξανά, είχαν «καθαρό» μυαλό, έβαλαν τα σουτ και επέστρεψαν στις νίκες μετά το… στραβοπάτημα στο Κάουνας. Αυτή ήταν η 2η διαδοχική νίκη της ομάδας του Εργκίν Αταμάν, μετά από αυτή που προηγήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Πόλη. Οι Βασίλιε Μίτσιτς (24π.) και Σέιν Λάρκιν (20π.) έκαναν τους φιλάθλους του Ολυμπιακού να «καρδιοχτυπήσουν» στη 2η και 3η περίοδο, πριν περάσουν απέναντι, από το ΣΕΦ στο Καραϊσκάκη για τον ποδοσφαιρικό αγώνα Ολυμπιακός-Μίλαν που κρίνει την πρόκριση των «ερυθρόλευκων» στους «32» του Europa League.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 48-46, 65-68, 88-81

Ο Ολυμπιακός πέρασε την μπάλα στη ρακέτα (επέλεξε ψηλή πεντάδα ο Μπλατ με τον Βεζένκοφ στο «3»), εκεί που πρώτα ο Μιλουτίνοβ και εν συνεχεία ο Πρίντεζης έκαναν πάρτι, για το 12-2. Αυτό εκνεύρισε τον Εργκίν Αταμάν που άλλαξε όλη την πεντάδα! Κρούνοσλαβ, Μότουμ και Πλάις άρχισαν να ανεβάζουν το σκορ εκμεταλλευόμενοι το πρόβλημα των «ερυθρόλευκων» στα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά ο εξαιρετικός σε επίθεση και άμυνα Κώστας Παπανικολάου υπήρξε καταλύτης για το +15, 23-8. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με δίποντο του ΛεΝτέι, 25-12.

Η Εφές αντέδρασε στη 2η περίοδο με επιμέρους σκορ 7-18, μειώνοντας στο καλάθι, 32-30! Ήταν τα δύο τρίποντα του Μόερμαν και άλλα δύο του Λάρκιν που έβαλαν την ομάδα της Κωνσταντινούπολης ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Τουπάν και Ουίλιμας-Γκος απάντησαν από τα 6.75, 40-33, αλλά ο Βασίλιε Μίτσιτς με 2 τρίποντα έφτασε τους 12 πόντους, 48-44. Με την άμυνά του διάτρητη κόντρα σε μία αμιγώς επιθετική ομάδα, ο Ολυμπιακός «γκρέμιζε» ό,τι πετύχαινε στην επίθεση, παρά την υπεροχή του στα ριμπάουντ, για το 48-46 του ημιχρόνου δια χειρός Λάρκιν (10π.). Η Εφές είχε απαντήσει με 23-34 στο 2ο δεκάλεπτο!

Η Εφές προσπέρασε στην 3η περίοδο, 50-51, με σκόρερ τον Λάρκιν κι ενώ είχε προηγηθεί τρίποντο του Τζέιμς Άντερσον. Έκτοτε, ο Ολυμπιακός κυνηγούσε στο σκορ, καταφέρνοντας πάντως να μένει σε απόσταση αναπνοής με λύσεις από Μιλουτίνοβ, Σπανούλη και Τουπάν. Το +6 (55-61 και 57-63) της Εφές, δεν άρεσε στους παίκτες του Μπλατ που ισοφάρισαν από τρίποντα των ΛεΝτέι και Παπανικολάου, 65-65. Ο Μίτσιτς με 4/5 τρίποντα θα έφτανε τους 20 πόντους, 65-68 (σκορ 3ης περιόδου).

Με σαφή εντολή από τον Μπλατ να σταματήσουν τους Μίτσιτς, Λάρκιν και να παίξουν επιθετική άμυνα μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του Ολυμπιακού. Κι αυτό έκαναν! Αφυπνίσθηκαν χάρη στην άμυνά τους, βρήκαν ρυθμό και με τρίποντα από Σπανούλη και ΛεΝτέι, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 74-73, 6:33’’ πριν το φινάλε.

Τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν ο τομέας υπεροχής του Ολυμπιακού σε όλο το παιχνίδι, τα οποία όμως δεν είχε αξιοποιήσει με αποτέλεσμα να πηγαίνει να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία οι δύο ομάδες σε αυτά τα τελευταία λεπτά. Με επιμονή στην άμυνα και υπομονή στο passing game, ο Ολυμπιακός βρήκε ελεύθερα σουτ, όπως αυτό του Αξέλ Τουπάν έξω από τη γραμμή του τριπόντου, 79-77. Ο Μίτσιτς ισοφάρισε (79-79), Τουπάν και ΛεΝτέι απάντησαν 83-79 και εν συνεχεία με 1/2 βολές από Σιμόν και Άντερσον (ενδιάμεσα ο Στρέλνιεκς έβαλε 2/2), ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειξε 85-81, με εναπομείναντα χρόνο 16΄΄. O Σπανούλης ευστόχησε σε 1 βολή, ο Λάρκιν ήταν άστοχος σε «3» στα 8΄΄, ο Πρίντεζης νίκησε την άμυνα της Εφές και το τελικό σκορ ήταν 88-81.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Πατέρνικο (Ιταλία), Ορντόφ (Κροατία)
Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 5 (1), Τουπάν 19 (4), Σπανούλης 10 (1), Τίμα, Μιλουτίνοβ 15, Στρέλνιεκς 10, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 10 (2)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 20 (2), Μπαλμπάι, Μότουμ 4, Μορμάν 9 (3), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 24 (4), Άντερσον 8 (1), Ντάνστον 4, Σιμόν 8 (1).