Ο Ολυμπιακός πέτυχε την όγδοη διαδοχική νίκη του στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών, αλλά το Περιστέρι ήταν αυτό που κέρδισε τις εντυπώσεις, παρά την εντός ήττα του με 9-5 από τους «ερυθρόλευκους», στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Οι νεοφώτιστοι του Κώστα Λούδη κόντραραν για μεγάλο διάστημα τους πρωταθλητές και απέδειξαν ότι μόνο τυχαία δεν είναι η παρουσία τους στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 3-4, αλλά σταδιακά οι Πειραιώτες αξιοποίησαν τις εναλλακτικές λύσεις που διαθέτουν και την κλάση των παικτών τους και πήραν το «τρίποντο», χάρη στο οποίο αναρριχήθηκαν στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Την ήττα του ΓΣΠ εκμεταλλεύθηκε ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος πέρασε με εμφατικό τρόπο από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας 16-6 του ΠΑΟΚ στο Ποσειδώνιο, και ανέβηκε τρίτος. Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν μόνο στην πρώτη περίοδο και στη συνέχεια η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη επέβαλε την ανωτερότητά της και έφτασε στην τέταρτη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα. Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Αλέξανδρος Γούνας, ηγήθηκε για άλλη μία φορά της «αμφίβιας ταξιαρχίας», σκοράροντας πέντε φορές, ενώ τρία γκολ πρόσθεσε ο Άλεξ Μπόουεν.

Με ένα εντυπωσιακό σερί 7-0 στην τρίτη περίοδο και πρωταγωνιστή τον Φώτη Μπλάνη (πέντε γκολ), ο Υδραϊκός επιβλήθηκε στην Ηλιούπολη 13-5 του Πανιωνίου, εδραιώθηκε στην πέμπτη θέση της κατάταξης και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη συμμετοχή του στα πλέι-οφ. Στην προνομιούχο έκτη θέση αναρριχήθηκε το Παλαιό Φάληρο, που πέρασε νικηφόρα (15-8) από την έδρα του ΟΥΚ Βόλου, με τον Χούπερ να είναι ξανά ασταμάτητος, σημειώνοντας πέντε γκολ. Η Γλυφάδα, τέλος, με «όπλο» την εξαιρετική άμυνα της, επιβλήθηκε 12-3 της ΑΕΚ στο Λαιμό και επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες.