Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 17 Οκτωβρίου 2020, 18:46

Η Λειψία απέδρασε με το τρίποντο (2-0) από την έδρα της Άουγκσμπουργκ, για την 4η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι «κόκκινοι ταύροι» έμειναν αήττητοι για εννιά σερί εκτός έδρας αγώνες, και με τους βαθμούς της νίκης έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας άνοιξε το σκορ με τον Ανχελίνο στο 45′ και σφράγισε τη νίκη με τον Γιουσούφ Πούλσεν στο 66ο λεπτό.

Aπό εκεί και πέρα, η Ντόρτμουντ πέτυχε σπουδαία νίκη σε μια από τις δυσκολότερες έδρες της Bundesliga, αυτή της Χόφενχαϊμ, επικρατώντας με το γκολ του Μάρκο Ρόις στο 76ο λεπτό, ενώ και η Στουτγκάρδη πήρε το «διπλό» στο Βερολίνο κόντρα στη Χέρτα, όπως και η Λεβερκούζεν στην έδρα της Μάιντς (0-1), ολοκληρώνοντας την κακή ημέρα για τις γηπεδούχους ομάδες, καθώς σε πέντε παιχνίδια μόνο η Φράιμπουργκ κατάφερε να «γλιτώσει» την ήττα (1-1 με τη Βέρντερ Βρέμης).