Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 18 Οκτωβρίου 2020, 23:59

Η Ρόμα τα βρήκε… σκούρα για μία ώρα απέναντι στην Μπενεβέντο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Serie A, ωστόσο, κατάφερε να επικρατήσει στο τέλος με το εμφατικό 5-2. Οι Ρωμαίοι ανέτρεψαν το γρήγορο γκολ του Καπράρι (5′), με τα τέρματα των Πέδρο και Ντζέκο πριν το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι αφού έχασαν πέναλτι με τον Λαπαντούλα στο 53′, έφεραν το ματς στα ίσα με τον ίδιο παίκτη δύο λεπτά αργότερα, όμως το φινάλε ανήκε στους «τζιαλορόσι». Ο Βερετού με πέναλτι, ο Ντζέκο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και ο Πέρες, χάρισαν το «τρίποντο» στη Ρόμα που βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση.

Συνοπτικά τa αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Νάπολι-Αταλάντα 4-1

(23′, 27′ Λοθάνο, 30′ Πολιτάνο, 43′ Οσιμέν-69′ Λάμερς)

Ίντερ-Μίλαν 1-2

(29′ Λουκάκου-13′ πεν., 16′ Ιμπραϊμοβιτς)

Σαμπντόρια-Λάτσιο 3-0

(32′ Κουλιαρέλα, 41′ Αουγκέλιο, 74′ Ντάμσγκαρντ)

Κροτόνε-Γιουβέντους 1-1

(12′ πέν. Σίμι – 21′ Μοράτα)

Μπολόνια-Σασουόλο 3-4

(9΄Σοριάνο,39΄Σβάνμπεργκ, 60′ Ορσολίνι-18′ Μπενάρντι, 64′ Ντούρισιτς,70′ Καπούτο,77΄ Τομιγιάσου αυτογκόλ)

Σπέτσια-Φιορεντίνα 2-2

(39′ Βέρντε, 75′ Φαρίας-2′ Πετζέλα, 4′ Μπιράγκι)

Τορίνο-Κάλιαρι 2-3

(4′, 49′ πεν. Μπελότι-12′ Πέδρο, 19′, 73′ Σιμεόνε)

Ουντινέζε-Πάρμα 3-2

(28′ Σαμίρ, 52′ αυτ. Ιακοπόνι, 88′ Πουσέτο – 26′ Ερνάνι, 70′ Καραμόχ)

Ρόμα-Μπενεβέντο 5-2

(31′ Πέδρο, 35′, 78′ Ντζέκο, 67′ πέν. Βερετού, 89′ Πέρες – 5′ Καπράρι, 55′ Λαπαντούλα)

* Η Νάπολι έχει -1 βαθμό.

Προηγούμενο άρθροΜε… σπασμένα φρένα η Άστον Βίλα, νίκησε εκτός έδρας 1-0 τη Λέστερ!
Επόμενο άρθροΚαρέρα: «Ήταν δίκαιο το 1-1»