Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2023, 23:47

H αγωνιστική… κατάρρευση της ΑΕΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν επέτρεψε στην Ένωση την υπέρβαση επί ισπανικού εδάφους. Οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν με το βαρύ 88-66 από την Ουνικάχα, στην πρεμιέρα της φάσης των «16» του Basketball Champions League και άρχισαν με το… αριστερό τις υποχρεώσεις τους στον 11ο όμιλο.

Ο Ακίλ Μίτσελ σημείωσε νταμπλ νταμπλ από την Ένωση, τελειώνοντας τον αγώνα με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ πριν αποβληθεί με 5 φάουλ (στο 35΄) ο Αϊζάια Μάιλς είχε προλάβει να φορτώσει το αντίπαλο καλάθι με 14 πόντους. Από τους Ισπανούς, οι Κέντρικ Πέρι και Ντέιβιντ Κράβις σημείωσαν από 22 πόντους, αποτελώντας… ανυπόφορο πονοκέφαλο για την άμυνα της ΑΕΚ.

Ο γρήγορος ρυθμός και η διάθεση που έδειξε η Ουνικάχα Μάλαγα στο κομμάτι της δημιουργίας από το πρώτο τζάμπολ την έβαλαν με το… καλησπέρα στη θέση του οδηγού, απέναντι σε μία ΑΕΚ που προσπαθούσε βασιζόμενη στις επιθετικές εμπνεύσεις του Μάιλς να μείνει κοντά στο σκορ (29-20 στο 10΄). Ωστόσο, με την άμυνα της ΑΕΚ να περιορίζει τους γηπεδούχους στους 15 πόντους στη δεύτερη περίοδο και τους Μάιλς, Μίτσελ να εκτελούν… κατά ριπάς, η Ένωση όχι μόνο έμεινε «ζωντανή» στον αγώνα, αλλά κατάφερε να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -5 (44-39).

Ο… ασυγκράτητος επιθετικά Μίτσελ και η διάρκεια της ΑΕΚ στην άμυνα, βοήθησαν την Ένωση να σημειώσει στο 26΄ την ανατροπή, έχοντας τρέξει επιμέρους σκορ 7-13 για το 51-52. Ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους 8-2 κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +5 (59-54). Οι «κιτρινόμαυροι», πάντως, κατέρρευσαν αμυντικά και επιθετικά στον… επίλογο του αγώνα, με τους Ισπανούς να τρέχουν νέο επιμέρους σκορ 10-4, γράφοντας το 69-58 στο 35΄ και μπαίνοντας ουσιαστικά σε τροχιά νίκης. Με τον Μάιλς μάλιστα να κάθεται στον πάγκο με 5 φάουλ στο 35΄ η Ένωση δεν είχε δικαίωμα στο όνειρο τους «διπλού»…

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66

Μάλαγα (Ναβάρο): Καλινόσκι 4, Σίμα 13, Οσετκόβσκι, Πέρι 22 (3), Μπαρέιρο 3 (1), Μπριθουέλα 6 (1), Κάρτερ 5, Ντίαθ, Έτζιμ 4 (1), Κράβις 22 (1), Τόμας, Τζέντοβιτς 9 (1).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 7 (1), Γιάνκοβιτς 6, Μάιλς 14 (2), Γουίλιαμς 10 (2), Μίτσελ 18, Κόνιαρης, Ξανθόπουλος, ΜακΓκριφ 6, Γόντικας 1, Παπαδάκης , Στρέλνιεκς 4, Πετρόπουλος.

Προηγούμενο άρθρο«Μπόνους» στους υγειονομικούς για τις ελλείψεις του συστήματος υγείας
Επόμενο άρθροGlobal Gateway: Με 70 παγκόσμια projects απαντά στον κινεζικό Δρόμο του Μεταξιού