Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 5 Δεκεμβρίου 2021, 00:00

Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας να κάμψει με 2-0 σκορ την αντίσταση της Σοσιεδάδ στο «Reale Seguros Stadium», για την 16η αγωνιστική της LaLiga.

Η πρωτοπόρος της κατάταξης «χτύπησε» με τους Βινίσιους (47΄) και Γιόβιτς (57΄) στην επανάληψη, φτάνοντας άνετα με το τελικό 2-0 στο έκτο διαδοχικό «τρίποντο» και διευρύνοντας το αήττητο της για όγδοη σερί αναμέτρηση στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι υπέστησαν τη δεύτερη διαδοχική ήττα τους και τρίτη στο σύνολο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με αυτή τη νίκη της η Ρεάλ ξέφυγε στη μάχη του τίτλου, τόσο από την σημερινή της αντίπαλο όσο και  από τη συμπολίτισσά της, Ατλέτικο, η οποία νωρίτερα υπέστη ήττα-σοκ στην έδρα της με 2-1 σκορ από την Μαγιόρκα.

Μάλιστα το «διπλό» της «βασίλισσας» αποκτά μεγαλύτερη αξία, δεδομένου ότι ο Αντσελότι είδε μόλις στο 17′ τον Καρίμ Μπενζεμά να μπαίνει στα… πιτς, λόγω τραυματισμού.