Δεν κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο από τη Μάλαγα το Λαύριο, καθώς έχασε την Τετάρτη με 86-70 από την Ουνικάχα, για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League, γνωρίζοντας έτσι την πρώτη ήττα του στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί έγραψαν το «δύο στα δύο».

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη… εκτροχιάστηκε στη δεύτερη περίοδο, όταν «εγκλωβίστηκε» στην αντίπαλη άμυνα και δέχθηκε επιμέρους σκορ 25-15, με το οποίο η Ουνικάχα εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά (45-35 στο 20΄).

Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας στροφές στην επίθεση, αλλά με την άμυνα του σε… καταστολή δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ…

Στον επίλογο του αγώνα, η ελληνική ομάδα πλήρωσε την αστοχία της από τα 6.75 (5/23 τρίποντα) και τα λάθη, δείχνοντας ανήμπορη να φανεί απειλητική.

Πρώτος σκόρερ του Λαυρίου ο Τάισον Κάρτερ με 21 πόντους, ενώ από την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έλαμψε ο Μπριθουέλα με 16.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-35, 66-56, 86-70

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Κατσικάρης): Αμπρομάιτις 15 (1), Αλόνσο 9 (2), Μπουτέιγ 13 (1), Κόουλ 7 (1), Νόζα 2, Μπαρέιρο 9 (2), Μπριθουέλα 16 (2), Ντίαθ, Έρικ 6, Φερνάντεθ 9 (1).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μπλερ, Λιούις 14 (1), Νικολαΐδης 2, Περσίδης, Βουλγαρόπουλος 2, Αμίνου 2, Κάρτερ 21 (3), Γερομιχαλός 3 (1), Γκόινς, Κακλαμανάκης 10, Μουράτος 8, Σμιθ 8.

Προηγούμενο άρθροΑίσιο τέλος στην εξαφάνιση της 14χρονης Ιωάννας από τον Κορυδαλλό
Επόμενο άρθροΚοντά στην πρόκριση ο Ολυμπιακός, νίκησε 3-1 σετ την Κομάρνο