Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 14 Νοεμβρίου 2020, 18:46

Η… κουτσουρεμένη λόγω κορωνοϊού 4η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ ξεκίνησε σήμερα με τον Κολοσσό να παίρνει την πρώτη του νίκη στην Basket League επικρατώντας με 77-62 του «ταλαιπωρημένου» Λαυρίου, που μπήκε… με το αριστερό στη σεζόν 2020/2021.

Μετά από δύο σερί ήττες στο ξεκίνημα (από το Περιστέρι και από το Μεσολόγγι) και την αναβολή στο ματς της 3ης αγωνιστικής με τον Ηρακλή, οι Ροδίτες ήθελαν πάση θυσία την πρώτη τους νίκη και τα κατάφεραν απέναντι στο Λαύριο, που έχει «χτυπηθεί» όσο λίγες ομάδες από πολλαπλά κρούσματα κορωνοϊού και μέχρι τώρα δεν είχε δώσει επίσημο ματς.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ανακοίνωσε στις 22 Οκτωβρίου πως 11 μέλη της βρέθηκαν θετικά στον Covid-19, γεγονός που όπως αποδείχθηκε στη διάρκεια του ματς την επηρέασε σημαντικά, καθώς μετά την 3η περίοδο δεν είχε ρυθμό και οι παίκτες της έμειναν από δυνάμεις.

Παρ΄ όλα αυτά πάλεψε, το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και τη λήξη του τρίτου 10λεπτου, με τον Κολοσσό να «πατά το γκάζι» στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 18-8 να «ανοίγει λογαριασμό» στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Καντέρ με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ οι 19 πόντοι του Ντέιβις δεν αρκούσαν για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39 (ημ.), 59-54, 77-62

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 10, Άντριτς 15 (4 τρ.), Αρσενόπουλος, Καντέρ 23 (1 τρ.), Τούμπα 4, Καμαριανός 3, Ξανθόπουλος 4, Λιάπης 2, Μπιλλής 3 (1 τρ.), Ζάρας 4, Γκόινς 9 (1 τρ.)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουράτος 8 (2 τρ.), Άλστον 11 (3 τρ.), Ντιαλό 4, Ντέιβις 19 (1 τρ.), Γερομιχαλός 9 (1 τρ.), Κάρτες 6 (1 τρ.), Σάβατς, Λεγκίκας 3 (1 τρ.), Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 2.