Το ακυρωθέν γκολ του Κώστα Μήτρογλου επί της Παρί Σεν Ζερμέν, ήταν το σημαντικότερο γεγονός από την παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα του Σαββατοκύριακου. Ο διεθνής επιθετικός της Μαρσέιγ, αντικατέστησε στο 85ο λεπτό τον Οκάμπος κι ενώ η ομάδα του ήταν πίσω στο σκορ με 1-0. Στην επόμενη φάση σκόραρε, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης, υπέδειξε επιθετικό φάουλ και ακύρωσε το γκολ.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έμεινε στον πάγκο της Αρσεναλ, που αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, ο Κώστας Μανωλάς έπαιξε 75 λεπτά στο ισόπαλο (1-1) ντέρμπι της Ρόμα με την Νάπολι, ενώ αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων στα ευρωπαϊκά γήπεδα το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Κρίσταλ Πάλας.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Χάντερσφιλντ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 75` από τον Φάτζιο), στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Νάπολι. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ρόμα.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Λεβάντε, παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Αντικατέστησε στο 85ο λεπτό τον Οκάμπος, στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Λίγο μετά την είσοδο του, σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 69` από τον Βεϊνοβιτς) στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Χέρενφεν. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Φέγενορντ.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Φίτεσε.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Εκτός αποστολής.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Γάνδη.

Χρήστος Χαρίσης (Κορτράικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σερκλ Μπριζ.

Απόστολος Βέλιος (Μπέβερεν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Αντβέρπ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Δεν είχε αγωνιστική πρωταθλήματος)
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μπελενένσες.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Ααρχους.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Χάρτμπεργκ.

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 74` από τον Μπάλιτς) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Βολφσμπέργκερ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Φιλοξενείται απόψε από την Κονκόρντια.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Εκτός αποστολής.

Αριστείδης Σοϊλέδης (Μποτοσάνι): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Χάρης Μαυρίας (Χιμπέρνιαν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιάννης Μανιάτης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 67` από τον Βιγιαφάνες) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μπουρσασπόρ.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μπουρσασπόρ.