Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 14 Ιανουαρίου 2021, 00:20

Οι πολλές αλλαγές που έκανε στην ενδεκάδα της Γιουβέντους ο Αντρέα Πίρλο, επηρέασαν την εικόνα της «Μεγάλης Κυρίας», που τα βρήκε… σκούρα κόντρα στην Τζένοα, αλλά έστω και δύσκολα κατάφερε να νικήσει με 3-2 στην παράταση (κ.α. 2-2) παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ιταλίας.

Έως τώρα τα φαβορί έχουν προκριθεί στους «8» πολύ δύσκολα (η Μίλαν στα πέναλτι, η Ίντερ στο φινάλε της παράτασης και η Νάπολι με πολύ άγχος), με τελευταία τη «Βέκια Σινιόρα», η οποία φάνηκε πως θα έκανε «περίπατο» με τα δύο γρήγορα γκολ από τους Κουλουσέφσκι (2΄) και Μοράτα (23΄), ωστόσο, η ομάδα της Γένοβα μείωσε με τον Τσιμπόρα στο 28΄ και ισοφάρισε με τον Μελεγκόνι στο 74΄, οδηγώντας τον αγώνα στην ημίωρη παράταση.

Εκεί «μίλησε» η ανωτερότητα της «Γιούβε», που βρήκε το τρίτο γκολ που αναζητούσε με τον Χαμζά Ραφία στο 104ο λεπτό (είχε μπει αλλαγή στο 77΄ στη θέση του Πορτανόβα) και πήρε την πρόκριση για τους προημιτελικούς. Αντίπαλος των «μπανκονέρι» στην επόμενη φάση θα είναι ο νικητής του αγώνα ανάμεσα στην Σασουόλο και στην ΣΠΑΛ.

Η φάση των «16»:

Μίλαν-Τορίνο 5-4 πέν. (κ.α. και παρ. 0-0)

Προηγούμενο άρθρο«Πέταξε» βαθμούς η Τότεναμ, 1-1 με τη Φούλαμ
Επόμενο άρθροΘύμα έκπληξης η Μπάγερν – Αποκλείστηκε από την Χόλσταϊν Κίελ στο Κύπελλο