Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 22 Φεβρουαρίου 2021, 21:55

Με νίκη και από τη δεύτερη θέση του 8ου ομίλου (ρεκόρ 4-2), ολοκλήρωσε η Εθνική Ανδρών τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2022, έχοντας εξασφαλίσει τη συνέχεια της στην τελική φάση της διοργάνωσης. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε στην παράταση (82-82κ.α.) με 97-94 της «οικοδέσποινας» Λετονίας στη Ρίγα, στο δεύτερο παιχνίδι της για το τελευταίο «παράθυρο» των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2022.

H καθυστερημένη αφύπνιση της Εθνικής, κυρίως αμυντικά, γέμισε με άγχος τους διεθνείς, οι οποίοι κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να στείλουν τον αγώνα στο επιπλέον πεντάλεπτο, εκεί όπου οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά…

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δέχθηκε με το… καλημέρα της δεύτερης περιόδου ένα επιμέρους σκορ 24-7 και βρέθηκε στο 17΄ στο -15 (47-32). Οι Έλληνες διεθνείς προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τρίτη περίοδο, χωρίς όμως αποτέλεσμα, αλλά στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο ενεργοποίησαν την άμυνά τους και με επιμέρους σκορ 23-13, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Χρυσικόπουλου στα 10΄΄, πέτυχαν την ισοφάριση, με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες… συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα οι 2/2 βολές του Κατσίβελη, το μπλοκ του Χρυσικόπουλου στον Φρεϊμάνις και οι 2/2 βολές του Σαλούστρου, μετά από αντιαθλητικό που κέρδισε, διαμόρφωσαν το τελικό 97-94, χαρίζοντας τη νίκη με ανατροπή στην Εθνική.

Πρώτος σκόρερ της «γαλανόλευκης» ο Δημήτρης Κατσίβελης με 19 πόντους, ενώ από 17 σημείωσαν οι Λίνος Χρυσικόπουλος και Χρήστος Σαλούστρος.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82 (κ.α.), 94-97

Λετονία (Στελμάχερς): Φρεϊμάνις 16 (1), Λόμαζ 5 (1), Σίλινς 6, Σκέλε 13, Ζόρικς 21 (5), Άτε, Μπέρζινς 2, Λάκσα 9 (2), Μέγιερς 13, Μέγιερις 3, Ζάγκαρς 6.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Χουγκάζ 5 (1), Χρυσικόπουλος 17 (2), Κατσίβελης 19 (2), Παπαδάκης 11 (3), Σαλούστρος 17 (1), Καράμπελας, Κουζέλογλου 5 (1), Μαργαρίτης 14, Μωραΐτης 2, Μουράτος 4, Τσαλμπούρης 3 (1).

Προηγούμενο άρθροΟ ΣΥΡΙΖΑ για την άσκηση του επαγγέλματος του προπονητή ποδοσφαίρου