Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 22 Νοεμβρίου 2020, 23:13

Η Λίβερπουλ επικράτησε άνετα με 3-0 της Λέστερ, στο «Άνφιλντ», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και έφτασε στην πρώτη θέση την Τότεναμ, αφήνοντας τις «αλεπούδες» δυο βαθμούς πίσω τους, μαζί με την Τσέλσι.

Ουσιαστικά, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ «τελείωσε τη δουλειά» από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σημείωσε και τα δύο τέρματα.

Το σκορ άνοιξε στο 21ο λεπτό από τα «φίλια πυρά» του Τζόνι Έβανς στην εστία του Κάσπερ Σμάιχελ κι έκλεισε στο 41ο, με τον Ντιόγκο Ζότα να ολοκληρώνει ιδανικά την ασίστ του Άντριου Ρόμπερτσον και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ρομπέρτο Φιρμίνο, στο 86΄.

Για τη Λέστερ, εκ των αντιπάλων της ΑΕΚ στο Europa League, ο Μπρένταν Ρότζερς χρησιμοποίησε τους, Σμάιχελ, Φοφανά, Έβανς, Φουκς (62΄ Ουντέρ), Ολμπράιτον, Μεντί, Τίλεμανς, Τζάστιν, Μπαρνς (62΄ Πρατ), Μάντισον και Βάρντι.

Η 9η αγωνιστική:

Νιούκαστλ-Τσέλσι 0-2 (10΄ αυτ. Φερνάντεζ, 65΄ Έιμπραχαμ)

Άστον Βίλα-Μπράιτον 1-2 (47΄ Κόνσα – 12΄ Γουέλμπεκ, 56΄ Μαρκ)

Τότεναμ-Μάντσεστερ Σίτι 2-0 (5΄ Χιουνγκ-Μιν, 65΄ Λο Σέλσο)

Μάντσεστερ Γ.-Γουέστ Μπρομ 1-0 (55΄ πεν. Φερνάντες)

Φούλαμ-Έβερτον 2-3 (15΄ Ριντ, 70΄ Λόφτους-Τσικ – 1΄, 29΄ Κάλβερτ-Λιούιν, 35΄ Ντουκουρέ)

Σέφιλντ Γιουν.-Γουέστ Χαμ 0-1 (56΄ Αλέ)

Λιντς-Άρσεναλ 0-0

Λίβερπουλ-Λέστερ 3-0 (21΄ αυτ. Έβανς, 41΄ Ζότα, 86΄ Φιρμίνο)

Σέφιλντ Γιουν.  1

Προηγούμενο άρθροΜε κορυφαίο τον Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός νίκησε 90-67 τον Κολοσσό
Επόμενο άρθροΒροχή εκατομμυρίων ετών «έστρωσε» το δρόμο για την εμφάνιση των δεινοσαύρων