Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 12 Νοεμβρίου 2022, 01:44

Εκτός τίτλου φαίνεται πως μένει από πολύ νωρίς η Ντόρτμουντ, μετά τη συντριβή που γνώρισε από την Γκλάντμπαχ με 4-2 το βράδυ της Παρασκευής στο «Μπορούσια Παρκ».

Η τελευταία αγωνιστική για το 2022 (η Bundesliga διακόπτεται λόγω του Μουντιάλ στο Κατάρ και θα επαναρχίσει στις 20 Ιανουαρίου) βρήκε τους «Βεστφαλούς» να γνωρίζουν τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα (προηγήθηκε το 2-0 από την Βόλφσμπουργκ) κι αν η Μπάγερν επικρατήσει το Σάββατο επί της Σάλκε, η διαφορά τους θα αυξηθεί στο +9, οπότε θα ελπίζουν μόνο σε θαύμα για να φτάσουν στην κατάκτηση του τίτλου.

Το πρώτο μέρος ήταν άκρως χορταστικό με 5 γκολ, με την Γκλάντμπαχ να προηγείται 1-0 και 3-1 και την Ντόρτμουντ να μειώνει σε 3-2 πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου. Το γκολ του Κονέ, όμως, με το… καλημέρα στην επανάληψη (46΄) «έκοψε τα πόδια» των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του ματς.

Ο Χόφμαν στο 69΄ πέτυχε κι άλλο γκολ, αλλά δε μέτρησε μετά την εξέταση της φάσης από το VAR (επιθετικό φάουλ).