Η Μπέρνλι στάθηκε όρθια στο Λονδίνο, πήρε το βαθμό της ισοπαλίας μέσα στην έδρα της Γουέστ Χαμ (1-1), στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Premier League και συνεχίζει να ελπίζει πως τελικά θ’ αποφύγει τον υποβιβασμό.

Η Μπέρνλι, που προχθές απέλυσε τον Σον Ντάις, μπήκε αποφασισμένη στο γήπεδο και προηγήθηκε στο 33ο λεπτό με τον Βέγκχορστ. Μάλιστα είχε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα δύο γκολ, αλλά ο Κορνέ αστόχησε από το σημείο του πέναλτι (45’+). Στην επανάληψη η Γουέστ Χαμ πήρε τον έλεγχο του αγώνα και ισοφάρισε στο 77′ με τον Σούτσεκ, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια για ευρωπαϊκή «έξοδο» τη νέα σεζόν.

Στο μεταξύ μεγάλη νίκη, που ουσιαστικά της εξασφαλίζει την παραμονή της στην κατηγορία, πέτυχε η Νιούκαστλ επί της Λέστερ με 2-1 στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λούκμαν (19′), αλλά οι «ανθρακωρύχοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 30ο λεπτό με τον Μπρούνο Γκιμαράες, ο οποίος πέτυχε και το νικητήριο γκολ της ομάδας του στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.