Σπουδαίες νίκες πέτυχαν η ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού με 3-1 στο Καρα’ι’σκάκη κι ο Παναθηνα’ι’κός επί του ΠΑΟΚ με 2-1 στην Τούμπα και έμειναν συνοδοιπόροι στη διαδρομή που θα οδηγήσει στον τίτλο του πρωταθλητή.

Το ματς στο Φάληρο στιγματίστηκε από επεισόδια με το σφύριγμα της λήξης από το διαιτητή Νταβίντε Μάσα, όταν οπαδοί του Ολυμπιακού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και κινήθηκαν απειλητικά προς τους διαιτητές, με τις δυνάμεις της αστυνομίας να παρακολουθούν από κοντά. Εκτοξεύθηκαν φωτοβολίδες και κροτίδες από την κερκίδα προς τον αγωνιστικό χώρο, την ώρα που ο Βαγγέλης Μαρινάκης και πολλοί ερυθρόλευκοι διαμαρτύρονταν έντονα για το πέναλτι με το οποίο πήρε το προβάδισμα (2-1) η ΑΕΚ, αλλά και για το μη καταλογισμό φάουλ πάνω στον Ρέαμπτσουκ από τον Αμραμπατ, φάση από την οποία προήλθε το τρίτο γκολ της ΑΕΚ από τον Μάνταλο.

Ο Γκατσίνοβιτς στο 7’, ο Λιβά’ι’ Γκαρσία με πέναλτι στο 82’ κι ο Μάνταλος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σημείωσαν τα γκολ της νίκης των ΑΕΚ, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 54’ με τον Μπακαμπού.

Στην Τούμπα έγινε επίσης συγκλονιστικό παιχνίδι. Ο Παναθηνα’ι’κός προηγήθηκε με τον Μπερνάρ στο 38′. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 85′ με τον Αουγκούστο κι οι πράσινοι πήραν τη νίκη στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη.