Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 29 Μαΐου 2023, 22:21

Ο Κάρλος Αλκαράθ μπήκε… με φόρα στο Ρολάν Γκαρός και μετά από 2 ώρες αγώνα νίκησε εύκολα με 3-0 τον προερχόμενο από τους προκριματικούς, Φλάβιο Κομπόλι. Ο Ισπανός νο1 στον κόσμο «χαλάρωσε» λίγο στο τρίτο σετ κι έφτασε τελικά στο στόχο του απέναντι στο νο159 της ATp με 6-0, 6-2, 7-5.

Τις 25 νίκες έφτασε ο 20χρονος Ισπανός σε 32 αγώνες σε κυρίως ταμπλό Grand Slam, ενώ βελτίωσε κι άλλο το ρεκόρ που έχει από τις αρχές του έτους σε 31-3, με τις 21 νίκες στο χώμα και μόλις 2 ήττες.

Ο Αλκαράθ τελείωσε το ματς με 26 winners, υπέπεσε σε 30 αβίαστα λάθη, ενώ στο φιλέ κυριάρχησε κατά κράτος κερδίζοντας τους 18 από τους 20 πόντους που διεκδίκησε. Μπήκε πάρα πολύ δυνατά στη διοργάνωση του Παρισιού δείχνοντας με το… καλημέρα τις προθέσεις του.

Χρειάστηκε 51 λεπτά για να προηγηθεί με 2-0 σετ, έχοντας παραχωρήσει μόλις 2 games! Στο 3o κι αφού στο ξεκίνημά του “έσβησε” διπλό μπρέικ πόιντ του Ιταλού, ισοφαρίζοντας σε 2-2, στη συνέχεια βρήκε κι άλλο μπρέικ και δεν είχε πρόβλημα στο να κλείσει το σετ και τον αγώνα.

Στον 2ο γύρο του Ρολάν Γκαρός, ο Αλκαράθ θ΄ αντιμετωπίσει τον Ιάπωνα, Τάρο Ντάνιελ, ο οποίος με τη σειρά του επικράτησε του Αυστραλού Κρίστοφερ Ο’ Κόνελ με 6-0, 6-2, 6-4.

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 29 Μαΐου 2023, 22:23

Προηγούμενο άρθροΣτη Νέα Ιωνία ο Δήμαρχος Βόλου για αυτοψία σε προβλήματα
Επόμενο άρθροΚίνα: Πώς κατάφερε να γίνει κορυφαία εξαγωγική χώρα και στα αυτοκίνητα