Η Άστον Βίλα διεύρυνε το τρομερό αήττητο σερί της στα 10 παιχνίδια (8 νίκες, 2 ισοπαλίες) και στην 33η αγωνιστική της Premier League, επικρατώντας της Φούλαμ με 1-0, «εκτοπίζοντας» πλέον απ’ τις ευρωπαϊκές θέσεις την Τότεναμ. Οι «χωριάτες» βρηκαν το γκολ που έψαχναν απ’ το ξεκίνημα του αγώνα με τον Μινγκς στο 21′ και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους, ανεβαίνοντας πλέον στην 5η θέση της βαθμολογίας.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Την ίδια ώρα η Λέστερ έφυγε με έναν πολύτιμο βαθμό απ’ το «Elland Road», ισοφαρίζοντας τη Λιντς σε 1-1 με τον «γερόλυκο» Τζέιμι Βάρντι στο 80ό λεπτό και παρέμεινε πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Τα «παγόνια» προηγήθηκαν στο 20′ με τον Σινίστερα, όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν ως το τέλος το προβάδισμά τους. Στο 84′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ άλλο ένα γκολ του Βάρντι.

Στο «Molineux» η Γουλβς νίκησε με 2-0 την Κρίσταλ Πάλας και με την τρίτη νίκη της στα τελευταία 4 παιχνίδια της, δείχνει πλέον να «καθαρίζει» την υπόθεση «παραμονή». Το αυτογκόλ του Άντερσεν στο 3′ και το εύστοχο πέναλτι του Νέβες στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων «σφράγισαν» το τρίποντο για τους «λύκους».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 33ης αγωνιστικής στην Premier League, αλλά και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Γουλβς-Κρίσταλ Πάλας 2-0