Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 1 Οκτωβρίου 2021, 20:03

Στον πρώτο αγώνα του στη Euroleague, στην μετά-Σπανούλη εποχή, ο Ολυμπιακός… δεν άφησε να φανεί το κενό του τέως αρχηγού του. Κυριάρχησε απέναντι στην Μπασκόνια, επικρατώντας με 75-50 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για την 1η αγωνιστική.

Είχε θέληση, πάθος και ενέργεια, πλουραλισμό στην επίθεση, εξαιρετικές συνεργασίες και «γρανιτένια» άμυνα. Είχε και τον κόσμο στο πλευρό του μετά από απουσία ενός έτους, έστω και στο 80% της χωρητικότητας του ΣΕΦ, όπως προβλέπεται από την ΚΥΑ. «Βασίλη Σπανούλη» τραγούδησαν οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού, επαναλαμβάνοντας ρυθμικά το όνομα του «Kill-Bill», στο 39ο λεπτό.

Ο Σάσα Βεζένκοφ… ξεκίνησε τη σεζόν, όπως την είχε… τελειώσει πέρυσι, όταν ήταν ο παίκτης αποκάλυψη των «ερυθρόλευκων». Σημείωσε 16 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μουσταφά Φαλ (11π.), Κώστας Σλούκας (10π.). Εξαιρετική δουλειά στα ριμπάουντ έκανε ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ. Μόνο ο Μιχάλης Λούντζης δεν πάτησε παρκέ στον πρώτο αγώνα του Ολυμπιακού στη Euroleague για τη νέα σεζόν.

Ο Μπαρτζώκας αξιοποίησε την… ευκαιρία να ξεκουράσει τους Γιώργο Πρίντεζη και Χασάν Μάρτιν δίνοντάς τους μικρό χρόνο συμμετοχής, από τη στιγμή που… δεν χρειάστηκαν.

Με 15 πόντους ο Ρόκας Γκιεντράιτις ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπασκόνια, η οποία παρατάχθηκε χωρίς δύο βασικούς παίκτες της, τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Ουέιντ Μπάλντγουειν και τον Άλεκ Πίτερς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά στον αγώνα και μετά το 7-5 που προηγήθηκε η Μπασκόνια πάτησε το… γκάζι. Με πρωταγωνιστές του Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 15-0 και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 28-13. Βοήθειες σε άμυνα και επίθεση προσέφεραν οι Φαλ και Παπανικολάου.

Ο ρυθμός του Ολυμπιακού στις αρχές της δεύτερης περιόδου έπεσε όμως οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τον τρόπο να συνεχίσουν το… πάρτι στο ΣΕΦ. Με αφετηρία την άμυνα όπου δέχθηκαν στο δεκάλεπτο εννέα πόντους, οι παίκτες του Μπαρτζώκα βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με συγκομιδή 19 πόντων έκλεισαν το πρώτο μισό με το σκορ στο 47-22. Σκορ προσέφεραν οι Μάρτιν, Ζαν Σαρλ, Πρίντεζης και Σλούκας με τον Ολυμπιακό να ξεσηκώνει το κοινό του.

Με τον Μουσταφά Φαλ να σκεπάζει τα καλάθια στην 3η περίοδο και να τροφοδοτείται άλλοτε από τον Παπανικολάου και άλλοτε από τον Σλούκα, ο Ολυμπιακός διατήρησε την πρωτοπορία. Έστω κι αν δέχτηκε 20 πόντους σε αυτό το διάστημα από την Μπασκόνια που είχε κορυφαίο τον Ρόκας Γκιεντράιτις. Ο Μπαρτζώκας δοκίμασε σχήματα, οι παίκτες του έδειχναν να το απολαμβάνουν, για το 63-42 στο 30ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός έδειξε σοβαρότητα και στην 4η περίοδο, με την Μπασκόνια να μην μπορεί να προβάλει αντίσταση και ο ηλεκτρονικός πίνακας να γράφει 75-50 τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 47-22, 63-42, 75-50.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 11, Σλούκας 10 (2), Μάρτιν 3, Βεζένκοφ 16 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2), Ζαν-Σαρλ 6, ΜακΚίσικ 8 (2)

Μπασκόνια (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις 4, Μαρίνκοβιτς, Γκρέιντζερ 2, Φοντέκιο 5 (1), Ίνοκ 7 (1), Κοστέλο (1) 11, Γκιεντράιτις 15 (1), Νόκο 6, Κούρουτς

Προηγούμενο άρθροΜε ανατροπή η Κολωνία, 3-1 τη Γκρόιτερ Φιρτ
Επόμενο άρθροΠιτσιλής – Το σχέδιο της ελληνικής αντιπροεδρίας στη συνάντηση με τον αναπληρωτή γ.γ. του ΠΟΤ