Με γκολ του Μιχάι στο 90΄ ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαίο «διπλό» μέσα στο «Καραϊσκάκης» επί του αδιάφορου βαθμολογικά Ολυμπιακού με 1-0, σπάζοντας παράλληλα το αήττητο της ομάδας του Mαρτίνς. Με τη νίκη αυτή ο «δικέφαλος του βορρά» διατηρεί την διαφορά των +3 βαθμών από την τρίτη ΑΕΚ και αποκτά σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της 2ης προνομιούχου θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του «χρυσοφόρου» Champions League.
O ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από τον νωθρό Ολυμπιακό που δημιούργησε ελάχιστες προϋποθέσεις για να απειλήσει, με κυριότερη την ευκαιρία του Χασάν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο οποίος με σουτ βολίδα ανάγκασε τον Πασχαλάκη σε εντυπωσιακή επέμβαση.
Στο ΟΑΚΑ η τυπικά φιλοξενούμενη ΑΕΚ πήρε σημαντική νίκη με 3-1 επί του Παναθηναϊκού που δεν μπόρεσε να απειλήσει σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, καθώς η ομάδα του Καρέρα έκλεισε πολύ στην άμυνα για να διατηρήσει το προβάδισμα και δεν άφησε ανοιχτούς διαδρόμους προς τα καρέ του Μπάρκα.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-3 (16΄ Κουρμπέλης – 8΄ Τσιγκρίνσκι, 43΄ Ολιβέιρα, 90΄+4΄ πεν. Βέρντε)
Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 0-1 (Μιχάι 90΄)