Τα ρεκόρ είναι για να σπάνε, και αυτό απέδειξαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου τρέχοντας μέσα σε μία μέρα σε 4 μεγάλους διεθνείς αγώνες. Ποτέ στο παρελθόν ο ΣΔΥΒ δεν μετείχε ταυτόχρονα σε 4 αγώνες στο εξωτερικό, και έτσι κατέρριψε αυτό που είχε γίνει από τα μέλη του συλλόγου ένα μήνα πριν, στις 19 Μαρτίου με 3 διοργανώσεις, σε Βαρκελώνη, Ρώμη, Λεμεσό. Αυτή τη φορά οι συμμετοχές έγιναν σε σε Λονδίνο, Μαδρίτη, Βιέννη, Ζυρίχη.

Μάλιστα στον Ημιμαραθώνιο Ζυρίχης ο Απόστολος Σαλαμούρας κατέγραψε σημαντική επίδοση 1:26:08 και ήταν 1ος μεταξύ των 39 Ελλήνων που έτρεξαν. Πέμπτος μεταξύ των Ελλήνων ήταν ο Γιώργος Αντωνίου με 1:37:42.

Εξαιρετική εμπειρία σε αγώνα με πανέμορφα τοπία, αποτέλεσε για τους χιλιάδες συμμετέχοντες ο Μαραθώνιος Βιέννης. Ο Παντελής Τουρτούρης τερμάτισε σε 3 ώρες 45:04, ενώ τον Ημιμαραθώνιο έτρεξε σε 1:59:11 ο Θωμάς Σδούκος.

Ο Απόστολος Νέος έτρεξε στον Ημιμαραθώνιο Μαδρίτης και σημείωσε χρόνο 2:02:29.

Τον Μαραθώνιο του Λονδίνου, έναν από τους 6 majors Μαραθωνίους του πλανήτη, τερμάτισε ο Απόστολος Κοσμάς σε 6:20:36.

Οι αθλητές του ΣΔΥΒ έδωσαν βέβαια το παρόν και στους εγχώριους αγώνες του Σαββατοκύριακου 22-23 Απριλίου, 6 στον αριθμό.

Τη 2η θέση στη γενική κατάταξη γυναικών και την 1η στην κατηγορία κατέκτησε η Βάνα Σπύρου στον 6ο Πλαστήριο Ημιμαραθώνιο Καρδίτσας με χρόνο 1 ώρα 43:12. Δεύτερη θέση στην κατηγορία για τον Στέργιο Κουσκουρίδα στα 5 χιλιόμετρα του Πλαστήριου με χρόνο 21:44. Όγδοος κάτω των 18 ετών ήταν ο 14χρονος Βασίλης Κουσκουρίδας με 24:55. Δεύτερη στην κατηγορία η Εύα Δαφνή με 25:24, και 8ος ο Κώστας Ξένος με 28:44.

Στην Κρήτη στον 26ο Δρόμο Κουδουμά στη δύσκολη ορεινή διαδρομή 22,5χλμ Στέρνες – Κόφινας – Ι.Μ.Κουδουμά, ο Νίκος Σκούταρης πήρε την 7η θέση γενικής με 1:51.21.

Ατομικό ρεκόρ Ημιμαραθωνίου πέτυχε ο Αλέξανδρος Λουλούδης με 1:41:42 στον 14ο Ποσειδώνιο Ημιμαραθώνιο που έγινε στον Φαληρικό Όρμο.

Το Moschopodi Trail 2023 21 χιλιομέτρων πραγματοποιήθηκε στη Θήβα, με τον Χαράλαμπο Ταγάρα να σημειώνει χρόνο 3:03:31 και τον Γιάννη Μυλωνά 3:25:00.

Ο Χριστόφορος Βάτσας έτρεξε το Σάββατο στον Ro.C -Rodopi Challenge 50 Miles, τον αγώνα που διασχίζει την Οροσειρά της Ροδόπης, σε απόσταση 82 χιλιομέτρων με υψομετρική 4.200 μέτρων. Με εξαιρετική προσπάθεια και ενώ βρισκόταν στην 5η θέση στο 42ο χιλιόμετρο με χρόνο 4 ώρες 51′, σταμάτησε λόγω ενόχλησης, και του αξίζουν τα εύσημα για τον αγώνα που κατέβαλε.

Εντυπωσιακός ο Γιάννης Κλόκας στο Xterra Greece 2023 Βουλιαγμένης, αναδείχθηκε νικητής Master στην κατηγορία 40-44 με χρόνο 1:51:31. Έτσι κέρδισε όπως και την προηγούμενη φορά που μετείχε επίσης στον αγώνα κάνοντας το 2 στα 2.

Προηγούμενο άρθροΗχηρά μηνύματα ενότητας στις συναντήσεις της Ζ. Μακρή σε Βρύναινα, Σούρπη, Αγία Τριάδα και Αμαλιάπολη
Επόμενο άρθροΣτο Εθνικό Σύστημα Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων οι όροι για το Μουσείο της Αργούς