Η πρωτοπόρος της Premier League, Άρσεναλ, βρέθηκε πρόσωπο με πρόσωπο με το μεγαλύτερο… κάζο της χρονιάς, κυνηγώντας απ’ τα πρώτα 30 δευτερόλεπτα στο σκορ την ουραγό Σαουθάμπτον, όμως παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 και με 1-3 στο «Emirates», κατάφερε να… σώσει στο φινάλε τουλάχιστον τον ένα βαθμό, μένοντας στο ισόπαλο 3-3 με τους «Άγιους».

Σε ένα απ’ τα καλύτερα εφετινά παιχνίδια της Premier League (στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής), οι «κανονιέρηδες» πλήρωσαν τα αμυντικά λάθη τους απέναντι σε μία ομάδα η οποία μετρούσε τρεις σερί ήττες και παραμένει εδώ και καιρό «κολλημένη» στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μόλις στο 30ό δευτερόλεπτο το παιδαριώδες λάθος του Ράμσντέιλ έδωσε την ευκαιρία στον Αλκαράς να κάνει το 1-0 για τη Σαουθάμπτον. Στο 14′ σε μία υποδειγματική αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-0 με τον πρώην «κανονιέρη» Θίο Γουόλκοτ, για να μειώσει στο 20′ ο Μαρτινέλι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άρσεναλ ήταν καταιγιστική, όμως γκολ δεν έβρισκε και πλήρωσε ακόμη ένα μεγάλο λάθος στα μετόπισθεν, που έδωσε την ευκαιρία στον Τσάλετα-Τσαρ να κάνει το 3-1 στο 66′. Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα δεν τα παράτησε και κυνήγησε… λυσσασμένα την ανατροπή. Το γκολ του Έντεγκααρντ στο 88′ αναπτέρωσε τις ελπίδες των «κανονιέρηδων», για να ισοφαρίσει στο 90′ ο Σάκα.

Η ανατροπή, ωστόσο, δεν ολοκληρώθηκε για τους γηπεδούχους, διότι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων το σουτ του Τροσάρ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και το τελικό 3-3 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Και φέρνει πλέον την… μπάλα στα πόδια της Μάντσεστερ Σίτι που παραμένει στο -5 απ’ την κορυφή, αλλά με δύο παιχνίδια λιγότερα, ενώ περιμένει την Άρσεναλ σε λίγες μέρες στο «Etihad».

Η 32η αγωνιστική:

ρσεναλ-Σαουθάμπτον 3-3 (20΄ Μαρτινέλι, 88΄ Έντεγκααρντ, 90΄ Σάκα – 1΄ Αλκαράς, 14΄ Γουόλκοτ, 66΄ Τσάλετα-Τσαρ)