Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 26 Απριλίου 2023, 23:56

Η Ίντερ είναι η πρώτη φιναλίστ του Coppa Italia, καθώς στη ρεβάνς των ημιτελικών με τη Γιουβέντους επικράτησε με 1-0 στο Μιλάνο και σε συνδυασμό με το 1-1 στο Τορίνο εξασφάλισε την παρουσία της στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης. Περιμένει, πλέον, να μάθει την αντίπαλό της, που εκτός απρόοπτου θα είναι η Φιορεντίνα μετά το εκτός έδρας 2-0 επί της Κρεμονέζε.

Το περίφημο “Derby d’Italia” κρίθηκε από το γκολ του Ντιμάρκο στο 15ο λεπτό, που ήταν ωστόσο, αρκετό για να στείλει τους «νερατζούρι» στον τελικό όπου θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τον μοναδικό εγχώριο τίτλο που έχει απομείνει, μιας και η Νάπολι έχει ουσιαστικά… «καπαρώσει» το τρόπαιο στη Serie A.

Ίντερ και «Γιούβε» άφησαν «ανοιχτούς λογαριασμούς» μετά τη μεταξύ τους αναμέτρηση στο Τορίνο (1-1). Τελικά αυτή που χαμογέλασε ήταν η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, όπως συνέβη και στον περυσινό τελικό του Coppa Italia, όταν είχε επικρατήσει και πάλι, τότε στην παράταση με 4-2.

Η πολυνίκης του θεσμού, Γιουβέντους, δεν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 15ο Κύπελλο Ιταλίας, σε αντίθεση με την Ίντερ, η οποία θα έχει την ευκαιρία να σηκώσει το 9ο τρόπαιο στην Ιστορία της (προς το παρόν βρίσκεται στην τρίτη θέση της σχετικής λίστας, πίσω από τη Ρόμα, με 8 τίτλους σε 14 τελικούς).

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς της ημιτελικής φάσης του Coppa Italia (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης) έχουν ως εξής:

Ίντερ-Γιουβέντους 1-0 (1-1)

Φιορεντίνα-Κρεμονέζε 27/4 (2-0)

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 26 Απριλίου 2023, 23:59