Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 5 Φεβρουαρίου 2022, 22:08

Πανηγυρική πρόκριση στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ των Ανδρών (18-20/2, «Δύο Αοράκια»), πήρε ο Προμηθέας, γράφοντας το όνομά του δίπλα σε αυτά των Ολυμπιακού, Παναθηναϊκού και ΑΕΚ, που είχαν ήδη εξασφαλίσει μία θέση στην καταληκτική φάση του θεσμού. Οι Αχαιοί πέρασαν ένα ήσυχο βράδυ στον εξ αναβολής προημιτελικό και με το τελικό 100-86 επί του ΠΑΟΚ στο «Δ. Τόφαλος», πήραν το «εισιτήριο» και πλέον περιμένουν την κλήρωση των ημιτελικών, που θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Δευτέρα (7/2, 13:00), προκειμένου να μάθουν τον αντίπαλο τους στο δρόμο για τον τελικό.

Το εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο του Προμηθέα, όταν εξασφάλισε διαφορά ασφαλείας 25 πόντων και η συντήρηση δυνάμεων στην επανάληψη, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που δεν είχε διάρκεια στα ξεσπάσματα του, οδήγησαν τους Αχαιούς σε μία άνετη πρόκριση. Συνέχεια στις σπουδαίες εμφανίσεις έδωσε ο Δημήτρης Αγραβάνης με 27 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Τζεράι Γκραντ με 24. Από τον ΠΑΟΚ προσπάθησε ο Ζερμέιν Λοβ με 17, ενώ 15 πρόσθεσε ο Μάρβιν Τζόουνς και 13 ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς.

Η καλά οργανωμένη άμυνα και η παραγωγικότητα του Προμηθέα στο πρώτο ημίχρονο, απλοποίησε το έργο των Αχαιών, οι οποίοι έχοντας «αιχμαλωτίσει» τον ΠΑΟΚ, εξασφάλισαν γρήγορα διαφορά ασφαλείας και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +25 (60-35).

Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (5/7β., 17/23δ., 7/13τρ.), απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ (20 έναντι μόλις 8) και κρατώντας τον ΠΑΟΚ κάτω από τους 20 πόντους στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, άλλωστε, ο Προμηθέας δεν είχε λόγο ανησυχίας, γράφοντας στο 10΄ το 31-18 και κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 60-35.

Τεράστια δουλειά, κυρίως, στην επίθεση από τους Αγραβάνη, Τζεράι Γκραντ και Τρέβις Σίμπσον, με τον τελευταίο να αποτελεί μόνιμη απειλή για την περιφέρεια του ΠΑΟΚ με 3/4 τρίποντα.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, βρήκε το μακρινό σουτ και με έμφαση στην άμυνα έτρεξε επιμέρους σκορ 4-13, μειώνοντας στο 25΄ σε 64-48. Ωστόσο, η τρίποντη «βόμβα» του Αγραβάνη επανέφερε την τάξη, με τους Αχαιούς να εκτοξεύουν τη διαφορά και πάλι στο +20 και να μην ανησυχούν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (78-62).

Οι Θεσσαλονικείς επιχείρησαν για δεύτερη φορά να επιστρέψουν στον αγώνα και με όπλο τη δυνατή άμυνα έριξαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο 34΄ σε μονοψήφιο αριθμό (84-75), μετά από επιμέρους σκορ 6-13. Ωστόσο, τα διαδοχικά λάθη που ακολούθησαν από πλευράς ΠΑΟΚ έστειλαν τον Προμηθέα στη γραμμή των ελευθέρων βολών, με τον Άντριτς να εκτελεί από τα 6.75 στο 37΄ και να εξασφαλίζει στους γηπεδούχους και πάλι διαφορά ασφαλείας (+14, 93-79). Τα λάθη του ΠΑΟΚ συνεχίστηκαν και ο Προμηθέας κατάφερε από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας να φτάσει απρόσκοπτα στη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 60-35, 78-62, 100-86

Προμηθέας (Ζούρος): Ρέι 10 (1), Γκραντ 24, Γκάντι 7 (1), Χαντ 7, Αγραβάνης 27 (1), Γκίκας 8 (2), Ρογκαβόπουλος, Σίμπσον 11 (3), Άντριτς 6 (2).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς, Λι 9, Γκριν 9 (1), Χριστοδούλου, Λοβ 17 (1), Καμαριανός 2, ΝτιΛεο 5 (1), Μάντζαρης 5 (1), Καμπερίδης 3 (1), Τζόουνς 15, Τολιόπουλος 8 (2), Γιάνκοβιτς 13.

Προηγούμενο άρθροΟ Βόλος θριάμβευσε με 2-0 επί του Αρη στη Θεσσαλονίκη
Επόμενο άρθροΗΠΑ: Οι αμοιβές – μαμούθ των golden boys – Οξύνεται ο ανταγωνισμός για ταλαντούχους μάνατζερ