Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 13 Φεβρουαρίου 2022, 21:14

Ο Μπράιαν Κριστάντε, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 69΄, με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων «έσωσε την παρτίδα» για την Ρόμα, η οποία με το τελικό 2-2 απέναντι στη Σασουόλο έμεινε αήττητη για τέταρτο σερί ματς στη Serie A (2 νίκες, 2 ισοπαλίες).

Με βασικό σε όλο το ματς τον Γιώργο Κυριακόπουλο και παρότι από το 78΄ έπαιζε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Φεράρι με δεύτερη κίτρινη κάρτα, η ομάδα του Αλέσιο Ντιονίζι, έφτασε μία ανάσα από μία σπουδαία νίκη απέναντι στους στους «τζαλορόσι», που είχαν προηγηθεί με το πέναλτι του Εϊμπραχαμ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Η Σασουόλο μετρά μόλις μία νίκη σε 18 αγωνιστικές απέναντι στην Ρόμα και αυτή εντός έδρας, ενώ παρά την ισοπαλία διατήρησε το αήττητο που είχε εντός έδρας απέναντι στην αποψινή της αντίπαλο στην τελευταία τετράδα αγώνων (2 νίκες, 2 ισοπαλίες). Η Ρόμα, παράλληλα, με τον βαθμό που πήρε έμεινε για 4ο σερί ματς αήττητη στη Serie A (2-2-0).

Και οι δύο ομάδες, να σημειωθεί, ότι προέρχονταν από διπλό αποκλεισμό μεσοβδόμαδα στους προημιτελικούς του Κυπέλλου, η Σασουόλο από την Γιουβέντους με 2-1, ενώ η Ρόμα ηττήθηκε με 2-0 από την Ίντερ στο «Τζουζέπε Μεάτσα».