Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουνίου 2022, 07:36

Eπιμέλεια: Γιώργος Στογιάννος

Το σφύριγμα της λήξης του 6ου τελικού στο NBA βρήκε τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς νικητές απέναντι στους Μπόστον Σέλτικς και με 4-2 αναδείχθηκαν πρωταθλητές στο ΝΒΑ.

Oι πολεμιστές πέρασαν από την Βοστώνη με 103-90 καικατέκτησαν απέναντι στους Σέλτικς το έβδομο πρωτάθλημα στην ιστορία τους.

Ο Στεφ Κάρι, αναδείχθηκε MVP των τελικών του NBA με τον ίδιο να ξεσπά σε κλάματα μετά το τέλος του 6ου τελικού καθώς κατάφερε να επαναφέρει την ομάδα του στην κορυφή μετά από τέσσερα χρόνια.

Τα πανηγύρια στον Σαν Φρανσίσκο ξεκίνησαν ταυτόχρονα με το πέρας του τελικού, με τα βεγγαλικά να κάνουν την εμφάνισή τους έξω από το γήπεδο των πρωταθλητών!

Ο Στεφ Κάρι κατέκτησε το τέταρτο δαχτυλίδι στην καριέρα του, αναδείχθηκε για πρώτη φορά MVP των τελικών έχοντας στο Game 6 της σειράς 34 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για τους Σέλτικς, ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν συγκλονιστικός με 34 πόντους, με τον Αλ Χόρφορντ να προσθέτει 19 πόντους και 14 ριμπάουντ, σε ένα παιχνίδι που ο Τζέισον Τέιτουμ έμεινε στους 13 πόντους με 6/18 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-27, 39-54, 66-76, 90-103.

Τελευταία ενημέρωση: Παρασκευή, 17 Ιουνίου 2022, 07:36

Προηγούμενο άρθροΓιώργος Τράγκας: Βίλα 120 τ.μ. με θέα την Ψαρρού – Δείτε το εξοχικό του στην Μύκονο
Επόμενο άρθροΑποκάλυψη MEGA: Ο παγκόσμιος χάρτης των εταιρειών του Γιώργου Τράγκα