Τις πρώτες φετινές νίκες τους στη Euroleague, πανηγύρισαν την Πέμπτη η Μπαρτσελόνα και η Βίρτους Μπολόνια, οι οποίες υπερασπίστηκαν τις έδρες τους στη 2η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, αν και η πρώτη… καρδιοχτύπησε στο ευρωπαϊκό «clasico» με τη Ρεάλ Μαδρίτης και την αντεπίθεση διαρκείας των παικτών του Τσους Ματέο στον… επίλογο του αγώνα.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους φρόντισε με τη σημερινή της νίκη να… εκδικηθεί τη μεγάλη της αντίπαλο για τον χαμένο τελικό του SuperCopa, φτάνοντας στη νίκη στο… νήμα με 75-73 στη Βαρκελώνη.

Οι «μπλαουγκράνα» βασίστηκαν στην άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν κράτησαν τους φιλοξενούμενους στους 30 πόντους και εξασφάλισαν μία διψήφια διαφορά ασφαλείας, την οποία διατήρησαν μέχρι το 30΄ (63-52).

Ωστόσο, η Ρεάλ με πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ Ντεκ απάντησε με επιμέρους σκορ 12-21 στην τέταρτη περίοδο, άγγιξε την ανατροπή, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος της…

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Σερτάτς Σανλί με 14 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Τόμας Σατοράνσκι και 13 ο Γιαν Βέσελι. Από τη Ρεάλ Μαδρίτης, που είδε το ρεκόρ της να ισορροπεί σε 1-1, «έλαμψε» ο Γκάμπριλ Ντεκ με 21 πόντους.

Στη Μπολόνια, η Βίρτους πήρε την παρθενική νίκη της στη Euroleague, στο ντεμπούτο του Μίλος Τεόντοσιτς στην εφετινή διοργάνωση. Οι Ιταλοί επικράτησαν με 66-63 της Μπάγερν Μονάχου, έγραψαν το 1-1 και υποχρέωσαν τους Γερμανούς στη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Τεόντοσιτς, μάλιστα, ήταν ο παίκτης που οδήγησε τη Βίρτους στην επιτυχία με τις «βόμβες» του, μία από τα 6.75μ. στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου (58-51) και ακόμη μία στο 33΄, χαρίζοντας στην ομάδα του ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας 13 πόντων (64-51), το οποίο αποδείχθηκε αρκετό, παρά την αντεπίθεση των Βαυαρών στα τελευταία λεπτά.

Κορυφαίος των νικητών και μοναδικός διψήφιος ο Ίφι Λούντμπεργκ με 13 πόντους, ενώ 9 πρόσθεσε ο Μίλος Τεόντοστις, όσους είχε και ο Κάιλ Ουίμς και 8 ο Ντάνιελ Χάκετ. Από τους Γερμανούς ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 15 πόντους και 3/3 τρίποντα ήταν απελπιστικά μόνος για την ανατροπή.

Νίκη στην παράταση για τη Μονακό, 95-92 την Εφές

Νωρίτερα με τον Μάικ Τζέιμς να στέλνει το ματς στην παράταση (82-82κ.α.) και τον Άλφα Ντιαλό να τον… ανταγωνίζεται στο σκοράρισμα, η Μονακό υπερασπίστηκε την έδρα της, υποχρεώνοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές, στην πρώτη εφετινή ήττα της.

Οι Μονεγάσκοι «επιβίωσαν» στην παράταση και με το τελικό 95-92, για τη 2η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, έγραψαν το «2 στα 2».

Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, ενώ ο γνώριμος μας από τη θητεία του στο Λαύριο, Άλφα Ντιαλό, πρόσθεσε 15, μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε 7 ασίστ.

Διψήφιοι ήταν και οι Αντριέν Μοερμάν, Ντονάτας Μοτιεγιούνας, σημειώνοντας από 14 πόντους. Από την Εφές προσπάθησε για το «διπλό» ο Γουίλ Κλάιμπερν με 27 πόντους, ενώ 20 (με 8 ασίστ) είχε ο Βασίλιε Μίτσιτς.