Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2022, 21:47

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του European Cup ανδρών έκανε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού, που επιβλήθηκε 34-24 της Σλόμποντα Τούζλα στο κλειστό της Ηλιούπολης, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον 2ο γύρο της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς και έφτασαν να προηγούνται με 16-8 στο 24ο λεπτό, όμως δύο συνεχόμενα δίλεπτα στους Καραμπουρνιώτη και Παπαδόπουλο, έδωσαν την ευκαιρία στους Βόσνιους να κλείσουν το ημίχρονο με σερί 6-0 και να μειώσουν σε 16-14.

Στο β΄ μέρος οι πρωταθλητές Ελλάδας διατήρησαν το προβάδισμα και, μετά το 45ο λεπτό, άνοιξαν πάλι την «ψαλίδα» της διαφοράς, στηριζόμενοι στην καλή τους άμυνα και την εκτελεστική δεινότητα των Βύρωνα Παπαδόπουλου και Νιοκάς. Ο Ολυμπιακός/Ομιλος Ξυνή έφτασε στο +10 (32-22 στο 56΄) και πλέον έχει ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς, που θα γίνει το ερχόμενο Σάββατο (5/11) στην Τούζλα.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Κοτανίδης, Νιοκάς 7, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 1, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 8, Δομπρής 1, Βέμπερ 6, Πασιάς, Μοντόρο 4, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2022, 22:00

Προηγούμενο άρθροΚρήτη: Πανηγύρισε με τη σημαία του ψευδοκράτους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Oceanman
Επόμενο άρθροΠαλαιό Φάληρο: Στα ίχνη του βιαστή με το τατουάζ – Ταυτοποιήθηκε 45χρονος που διέφυγε στην Αλβανία