Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 18 Δεκεμβρίου 2022, 16:50

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο ΠΟΤ Ηρακλής «άλωσε» το Αλκαζάρ κερδίζοντας με 2-0 την ΑΕΛ, σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2. Εκτός έδρας «τρίποντο» και για τη Νίκη Βόλου, 1-0 τον Ηρακλή Λάρισας.

Ο «Γηραιός», στο ντεμπούτο του Σάκη Τσιώλη στον πάγκο του, ήταν μεταμορφωμένος προς το καλύτερο. Μπορεί στο πρώτο μέρος να μην πέτυχε γκολ, όμως είχε δοκάρι σε σουτ του Γιουμπιτάνα (20’) και χαμένο πέναλτι με τον Τομάς στο 43’. Δέκα λεπτά αργότερα, το δοκάρι σταμάτησε και το σουτ του Άλεκσιτς για τους φιλοξενούμενους. Εν τέλει, η λύση για τον ΠΟΤ Ηρακλής δόθηκε από αέρος, με τις κεφαλιές των Χρουσιέλ (63’) και Μιλούνοβιτς (83’), με την ΑΕΛ να χάνει ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της κατάταξης.

Ντεμπούτο προπονητή είχαμε και στο AELFC Arena, με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο να καθοδηγεί για πρώτη φορά τη Νίκη Βόλου. Και το έκανε πετυχημένα, μιας και με το σουτ του Κάσσου στο 20ο λεπτό, οι Βολιώτες πήραν και τους τρεις βαθμούς, αφήνοντας τον Ηρακλή Λάρισας στο απόλυτο μηδέν.