Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 19 Δεκεμβρίου 2022, 18:09

Την τρίτη διαδοχική νίκη της στη Super League 2 πανηγύρισε σήμερα (19/12) η Αναγέννηση Καρδίτσας.

Οι Θεσσαλοί επιβλήθηκαν 1-0 του Θεσπρωτού, σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του Α΄ ομίλου, και «έπιασαν» την ΑΕ Λάρισας στη δεύτερη θέση της κατάταξης, ενώ βρίσκονται πλέον στο -1 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ Β΄ που είχε ρεπό. Το γκολ που χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του Περικλή Αμανατίδη σημείωσε ο Βερνάρδος στο 6ο λεπτό.

Στο μεταξύ, «καταιγιστικός» ήταν ο Διαγόρας που συνέτριψε 5-0 τον Απόλλωνα Λάρισας. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Παραστατίδης (17΄, 63΄), Βουργουτζής (21΄, 65΄) και Μπούμπας (47΄).

Από εκεί και πέρα, ο Πανσερραϊκός νίκησε 3-1 στη Βέροια τη «βασίλισσα του βορρά» (27΄ πέναλτι, 56΄ Κανίς, 90+4΄ πέναλτι Φασίδης – 90΄ Μασκανάκης), ενώ με το γκολ του Πέττα στο 30ό λεπτό, ο Αλμωπός Αριδαίας νίκησε εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πόντου με 1-0.