Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 26 Δεκεμβρίου 2022, 18:58

Η Νιούκαστλ έκανε «πάρτι» τη Δευτέρα στην έδρα της Λέστερ, επικρατώντας με το επιβλητικό 3-0 σκορ των «αλεπούδων» και με την 5η τους σερί νίκη της στην Premier League ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Στα πρώτα επτά λεπτά οι «Καρακάξες» είχαν ήδη προηγηθεί με 2-0, κάνοντας αμέσως πολύ ανηφορικό το δρόμο των γηπεδούχων, ενώ μετά το 3-0 στο 32ο λεπτό οι «Αλεπούδες» παρέδωσαν σώμα και πνεύμα…

Με πολύ μεγάλη νίκη (2-1) έφυγε από το «Γκούντισον Παρκ» απέναντι στην Έβερτον η Γουλβς, που μέχρι να ξεκινήσουν οι συναντήσεις της 17ης αγωνιστικής ήταν ουραγός.

Η ομάδα του Λίβερπουλ προηγήθηκε με τον Γέρι Μίνα μόλις στο 7ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ο Ποντένσε στο 22΄. Κι ενώ το παιχνίδι όδευε προς την ισοπαλία, ήρθε ο Νούρι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να δώσει την πολύτιμη νίκη στους «Λύκους» και να μεγαλώσει την εσωστρέφεια στα «Ζαχαρωτά».

Ουραγός, πλέον, είναι η Σαουθάμπτον, που ηττήθηκε στην έδρα της από την Μπράιτον με 3-1, ενώ άλμα στην κατάταξη έκανε η Φούλαμ που πέρασε εμφατικά με 3-0 από το «Σέλχαρστ Παρκ» απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας.

Σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος έπαιξε το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες, αφού στο 34ο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μίτσελ και στο 57ο ακολούθησε ο Τόμκινς, με δεύτερη κίτρινη.