Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 14 Ιανουαρίου 2023, 21:39

H AEK… δεν πέρασε εύκολο απόγευμα στην Καρδίτσα, αλλά στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε, τους δύο βαθμούς της νίκης, επικρατώντας με 64-70, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League. Η έναρξη της 4ης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (57-57), οι Θεσσαλοί ακολουθούσαν σε απόσταση αναπνοής (58-61) περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη, αλλά Μάντσεν, Μίτσελ και Ουίλιαμς με σερί… έβγαλαν από τη δύσκολη θέση τους «κιτρινόμαυρους» στο τέλος. Ο τελευταίος είχε συγκομιδή 13 πόντους, όπως και ο Γιάνις Στρέλνιεκς που είχε και 8 ασίστ, 12 πόντους πρόσθεσε ο Φλιώνης, ενώ από 11 πέτυχαν οι Μάντσεν και ΜακΓκριφ (και 10 ριμπάουντ).

Ο Μίτσελ έκανε εξαιρετική δουλειά στη ρακέτα με 14 ριμπάουντ για την Ένωση που βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-5. Ο Λαμάρ Πίτερς με 16 πόντους ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου. Η Καρδίτσα παρέμεινε στην τελευταία θέση με 1 νίκη – 11 ήττες.

«Μάχη σώμα με σώμα» έγινε στην 1η περίοδο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι ανέβαζαν το σκορ με μακρινά σουτ, ενώ η ΑΕΚ «χτυπούσε» στη ρακέτα. Μετά το 16-16 ο Καντζούρης έριξε στο παρκέ τους Μάντσεν και Στρέλνιεκς και με δικούς τους πόντους η Ένωση βρέθηκε στο +4, 20-24, με το τέλος της 1ης περιόδου. Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου, ξέφυγε με +7 (20-27), αλλά γρήγορα η Καρδίτσα αντέδρασε. Οι Αθηναίου, Αγραβάνης και Ουέστ ισοφάρισαν σε 27-27 για να προηγηθεί με κάρφωμα του Γκιουζέλη (32-31) η Καρδίτσα. Το καλάθι του ΜακΓκριφ στο τέλος του α΄ μέρους είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί με ένα καλάθι, 37-39, η ΑΕΚ στο ημίχρονο.

Η Καρδίτσα κοίταξε… κατάματα την ΑΕΚ στην 3η περίοδο. Με σερί 8-1, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για πρώτη φορά με +5 (45-40). Φλιώνης, Στρέλνιεκς και Ουίλιαμς με σερί τριπόντων επέτρεψαν στην Ένωση ν’ ανακτίει το προβάδισμα (45-49). Η ΑΕΚ βρέθηκε και στο +10, 45-55, αλλά στα τρία τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου, ο Λαμάρ Πίτερς… αφηνίασε, πέτυχε δέκα πόντους και η Καρδίτσα ισοφάρισε σε 55-55 (σκορ 3ης περιόδου). Στο 4ο δεκάλεπτο, όμως αν και οι Θεσσαλοί παρέμεναν σε απόσταση αναπνοής (58-61) περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη, οι Μάντσεν, Μίτσελ και Ουίλιαμς οδήγησαν στο «διπλό» τους «κιτρινόμαυρους».

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-39, 57-57, 64-70

Καρδίτσα (Νίκος Παπανικολόπουλος): Μποεχάιμ 11 (2), Πρίτζετ 6 (1), Καρράς, Αγραβάνης 7 (1), Ουέστ 8 (1), Πίτερς 16 (5), Αθηναίου 5 (1), Γκιουζέλης 2, Γκαμπρόφσεκ 5, Σαρικόπουλος 4.

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζιερ 6, Φλιώνης 12 (1), ΜακΓκριφ 11, Ουίλιαμς 13 (3), Μίτσελ 4, Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, Μάντσεν 11, Παπαδάκης, Στρέλνιεκς 13 (2).

Προηγούμενο άρθροΚουτσούμπας: Τα τραγούδια του Ξαρχάκου έχουν «αίμα και καρδιά» – Μόνο το ΚΚΕ έχει κότσια για την υπέρβαση, είπε ο συνθέτης
Επόμενο άρθροΣτέλιος Ρόκκος: Εκτάκτως σε νοσοκομείο της Αθήνας από τη Λήμνο