Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 29 Ιανουαρίου 2023, 10:19

Η μεγάλη ώρα για τον Στέφανο Τσιτσιπά έφτασε! Ο Έλληνας πρωταθλητής αντιμετωπίζει στον τελικό του Australian Open τον Νόβακ Τζόκοβιτς (Eurosport 1) με τους δύο αντιπάλους εκτός από το πρώτο γκραν σλαμ της χρονιάς να διεκδικούν και την πρώτη θέση στην παγκόσμια κατάταξη.

Αυτή θα είναι η 13η φορά που οι δυο τους θα βρεθούν αντιμέτωποι. Στις προηγούμενες 12 o Νόλε μετρά 10 νίκες, ενώ τρέχει αήττητο σερί εννιά αγώνων.

Συγκεκριμένα η τελευταία νίκη του Τσιτσιπά απέναντι στον Τζόκοβιτς ήταν το Μάιο του 2019 στην Σανγκάη.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε στο Australian Open όντας στο Νο4 της Παγκόσμιας κατάταξης, ενώ ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν μια θέση πίσω του.

Ο Έλληνας τενίστας στην πορεία του μέχρι τον τελικό έχασε τρία σετ. Αρχικά απέκλεισε τους Αλίς, Χιτζικάτα και Χρίεκσπουρ με 3-0, ενώ στη συνέχεια ξεπέρασε τους Γιανίκ Σίνερ και Χατσάνοφ.

Ο Τζόκοβιτς έχασε μόλις ένα σετ, νικώντας κατά σειρά τους Μπαένα, Κοακόντ, Ντιμιτρόφ, Ντε Μινόρ, Ρούμπλεβ και Πολ.

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 29 Ιανουαρίου 2023, 10:31

Προηγούμενο άρθροΝΑΤΟ: Η τουρκική αδιαλλαξία στην ένταξη Σουηδίας και Φινλανδίας βρήκε νέα ερείσματα
Επόμενο άρθροΑιτωλοακαρνανία: Αυτή είναι η πρώτη πετρελαιοπηγή στην Ελλάδα που ανακαλύφθηκε πριν από 60 χρόνια