Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 16 Φεβρουαρίου 2023, 21:42

Διαφήμιση του ποδοσφαίρου ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για τη φάση των 16 του Europa League.

Η μονομαχία στο «Καμπ Νόου» ανάμεσα σε αυτά τα δύο μεγαθήρια του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, τα είχε όλα, εκτός από νικητή.

Σε ένα ματς με 35 τελικές και ένα εκπληκτικό ημίχρονο (β’) με τέσσερα γκολ οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, αφήνοντας έτσι ανοιχτούς λογαριασμούς, εν όψει της ρεβάνς στην Αγγλία.

Στο αποψινό ματς η Γιουνάιτεντ έφτασε κοντά στην πρώτη νίκη της ιστορίας στη Βαρκελώνη όταν προηγήθηκε με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όμως ο Ραφίνια ισοφάρισε στο 76΄.

Στη συνέχεια η «Μπάρτσα» είχε μεγάλες στιγμές μπροστά στο τέρμα του Ντε Χέα, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Έτσι, η πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης θα κριθεί στη ρεβάνς του «Ολντ Τράφορντ» την επόμενη Πέμπτη (23/2). Κάτι παρόμοιο ισχύει και για τους άλλους αγώνες που ολοκληρώθηκαν, καθώς η Σαχτάρ νίκησε 2-1 τη Ρεν ως τυπικά γηπεδούχος στη Βαρσοβία.

Από εκεί και πέρα η Ουνιόν Βερολίνου εντυπωσιάζει και στην Ευρώπη, καθώς πήρε «λευκή» ισοπαλία από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ, ενώ η Σάλσμπουργκ νίκησε 1-0 τη Ρόμα στην Αυστρία με γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

«Καθάρισε» την πρόκριση η Σεβίλλη, «μίνι» εκπλήξεις σε Λισαβόνα και Τορίνο

Στα βραδινά ματς για τη φάση των «16» ήταν πλούσιο το θέαμα. Στη «Μπάι Αρίνα» μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ η Μονακό νίκησε 3-2 τη Λεβερκούζεν, με τον αμυντικό Ντισασί να σημειώνει το νικητήριο γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στη Λισαβόνα η Σπόρτινγκ ισοφάρισε στο 94΄ τη Μίντιλαντ, η οποία -παρότι παραπαίει στη Δανία- ήταν εξαιρετική και είχε «αγκαλιάσει» τη νίκη με γκολ από το 77΄ του Αιγύπτιου Ασούρ που είχε μπει αλλαγή λίγο νωρίτερα.

«Μίνι» έκπληξη έγινε και στο Τορίνο, όπου η Ναντ κράτησε στο 1-1 τη Γιουβέντους. Στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» εμφανίστηκε η… γνωστή Σεβίλλη, απόλυτη κυρίαρχος του θεσμού, που με το 3-0 επί της Αϊντχόφεν είναι η μόνη από τις συμμετέχουσες που ουσιαστικά εξασφάλισε από τώρα την πρόκριση στους «16». Κι αυτό σε μια σεζόν που δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά στην La Liga.

Τα αποτελέσματα στους πρώτους αγώνες των play-off πρόκρισης στους «16» του Europa League:

Άγιαξ (Ολλανδία)-Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία) 0-0

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία) 2-2

(50΄ Αλόνσο, 76΄ Ραφίνια – 51΄ Ράσφορντ, 58΄αυτ. Κούντε)

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)-Ρεν (Γαλλία) 2-1

(11΄ Κρίσκιβ, 45΄πεν. Μπονταρένκο – 59΄ Εκαμπί)

Λεβερκούζεν (Γερμανία)-Μονακό (Γαλλία) 2-3

(48΄ Ντιαμπί, 59΄ Βιρτς – 9΄αυτ. Χραντέτσκι, 74΄ Ντιατά, 90+2΄ Ντισασί)

Σεβίλλη (Ισπανία)-Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 3-0

(45+2΄ Εν Νεσίρι, 50΄ Οκάμπος, 55΄ Γκούντελι)

** Στη φάση των «16» έχουν εξασφαλίσει θέση, ως πρώτες των ομίλων τους, οι Άρσεναλ, Μπέτις, Φενερμπαχτσέ, Φερεντσβάρος, Φέγενορντ, Φράιμπουργκ, Σοσιεδάδ και Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ.

Προηγούμενο άρθροΠισπιρίγκου: Τα μηνύματα που αντάλλασσε το ζευγάρι μετά τον χαμό της Τζωρτζίνας
Επόμενο άρθροΟι ηλικιωμένοι… εκπαιδεύονται: «Χάκερ θα γίνουμε στο τέλος»