«Ζωντανή» στο παιχνίδι της εξόδου στο Champions League της περιόδου 2024/2025 παρέμεινε η Λιλ μετά τη νίκη επί της Κλερμόν στο «Πιερ Μορουά» με το εμφατικό 4-0.

Οι «λιλουά» ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο 45λεπτο, σκοράροντας τέσσερις φορές σε διάστημα μισής ώρας και δίνοντας στο υπόλοιπο της αναμέτρησης διαδικαστικό χαρακτήρα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Τεράστιο βήμα για την παραμονή της έκανε η Τουλούζ με το εμφατικό «διπλό» επί της Ρεμς με 3-2, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα «μαγικό» πρώτο ημίχρονο στο οποίο σκόραραν τρεις φορές στο διάστημα 12΄ έως 45΄+1.

Με γκολ του Πάνου Κατσέρη στο 58΄ η μέχρι σήμερα ουραγός της Ligue 1, Λοριάν, πήρε μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Μετζ με 2-1 κι έπιασε στους 16 βαθμούς τη σημερινή της αντίπαλο και τη Λιόν, η οποία υποδέχεται το βράδυ (21:45) τη Μαρσέιγ.

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» του σημερινού «κυρίως μενού» της 20ής αγωνιστικής, η Μονακό απέτυχε να επιβληθεί στο «Λουί ΙΙ» της Χάβρης (1-1), χάνοντας τεράστια ευκαιρία να βρεθεί στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η 20η αγωνιστική:

Στρασμπούρ-Παρί ΣΖ 1-2 (31΄ Μπαπέ, 49΄ Ασένσιο)

Ρεν-Μονπελιέ 2-1 (3΄ Τεριέ, 48΄ πεν. Καλιμουεντό – 73΄ Σαβανιέ)

Ναντ-Λανς 0-1 (48΄ Ντα Κόστα)

Μονακό-Χάβρη 1-1 (63΄ Μπεν Γεντέρ – 65΄ αυτ. Φοφανά)

Λιλ-Κλερμόν 4-0 (10΄,38΄ Ντέιβιντ, 25΄ Αντρέ, 40΄ Ζεγκρόβα)

Ρεμς-Τουλούζ 2-3 (49΄ Τέουμα, 90΄+1 Ακιέμε – 12΄ Μαβίσα Ελεμπί, 31΄ Μπαμπίτσκα, 45΄+1 πεν. Νταλίνγκα)

Μετζ-Λοριάν 1-2 (2΄ Λαμκέλ Ζε – 19΄ Μπαμπά, 58΄ Κατσέρης)

Μπρεστ-Νις 18:05

Λιόν-Μαρσέιγ 21:45