Κάποτε ήταν ένας υπέροχος χώρος. Σήμερα είναι ένας παρατημένος χώρος. Στο κέντρο του Βόλου, η πλατεία Ελευθερίας, απέναντι από τα δικαστήρια, προκαλεί θλίψη με την εικόνα της. Ακαθαρσίες σε πολλά σημεία, ακόμα και στα παγκάκια. Εκεί μαζεύονταν και μαζεύονται ηλικιωμένοι και περαστικοί για να πουν μια κουβέντα και ν’ απολαύσουν, ιδιαίτερα το καλοκαίρι, τη σκιά των δέντρων και τη σχετική δροσιά που προσφέρουν. Ακόμα και το συντριβάνι εκτός λειτουργίας, με το νερό γύρω του βρώμικο. Οσο για τις δημόσιες τουαλέτες που υπάρχουν ως κτίσματα……..αφήστε καλύτερα. Δεν επιδέχονται σχολιασμού. Κρίμα!!!.
Δείτε χαρακτηριστικές εικόνες:
Στοιχεία από την ανάρτηση της δημοτικής συμβούλου Βόλου Βιολέτας Καντόλα.
Νίκος Βητσόπουλος