Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική εκδήλωση του Κέντρου Διημέρευσης και Ημερήσιας Φροντίδας ΑμεΑ σε συνεργασία με την Τοπική Ομάδα Υγείας Νέας Ιωνίας Βόλου (ΤΟΜΥ).
Ωφελούμενοι, φροντιστές και προσωπικό παρακολούθησαν και συμμετείχαν , με αμείωτο ενδιαφέρον, στην ενημέρωση που έγινε από τη Βασιλική Περδίκη, κοινωνική λειτουργό και την Ευαγγελία Τζικούλα επισκέπτρια υγείας που ανήκουν στο ΤΟΜΥ Νέας Ιωνίας, οι οποίες μίλησαν για τη «διαχείριση λοιμώξεων και ενίσχυση του ανοσοποιητικού».
Συγκεκριμένα, ενημέρωσαν τους ωφελούμενους και το προσωπικό για τους τρόπους ενίσχυσης του ανοσοποιητικού συστήματος και πως είναι δυνατή η προφύλαξη σε περιόδους έξαρσης των λοιμώξεων.
Τέλος, αναφέρθηκαν στις πιθανές δράσεις που μπορούν να πραγματοποιηθούν μελλοντικά ανάμεσα στις δυο δομές, όπως το τεστ μνήμης που ενδιαφέρθηκαν αρκετοί ωφελούμενοι.