Στη γραφική δημοτική κοινότητα Ανω Γατζέας παρακολούθησαν τις εκδηλώσεις για την 25η Μαρτίου, ο δήμαρχος Νοτίου Πηλίου Μιχάλης Μιτζικός και ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Απόστολος Ραμματάς. Στην τελετή συμμετείχαν επίσης, ο Πρόεδρος της δημοτικής κοινότητας Αγίου Γεωργίου Νηλείας Ιωάννης Ευαγγελινός, η αντιπρόεδρος του πολιτιστικού συλλόγου Κένταυρος Εύη Σταυρακούδη-Κανταρτζή κι ο αντιπρόεδρος του Συλλόγου Γατζέας Νίκος Μάμαλης. Φυσικά το παρών έδωσαν και κάτοικοι της περιοχής.
Αρχικά τελέστηκε Πανηγυρική Θεία Λειτουργία στον Ι.Ν. Ευαγγελίστριας Άνω Γατζέας, στη συνέχεια έγινε κατάθεση στεφάνων στο μνημείο των ηρώων κι ακολούθησε η παρέλαση των 6 μόλις μαθητών του χωριού, που εισέπραξαν το θερμό χειροκρότημα του κόσμου.
Νίκος Βητσόπουλος