Πρωταθλήτρια Γαλλίας για 3η διαδοχική σεζόν και 12η στην Ιστορία της αναδείχθηκε απόψε (28/4) η Παρί Σεν Ζερμέν.

Τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Ligue 1, η ήττα της Μονακό από τη Λιόν στο «Παρκ Ολιμπίκ» με 3-2 έστεψε αυτόματα πρωταθλητές για τη σεζόν 2023/2024 τους «πρωτευουσιάνους», που παρά το χθεσινοβραδινό (27/4) εντός έδρας 3-3 με την Χάβρη έχουν διαφορά 12 βαθμών από τους Μονεγάσκους (70 έναντι 58).

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Με τρεις αγωνιστικές ν΄ απομένουν είναι αδύνατο να καλυφθεί, οπότε η ομάδα του Λουίς Ενρίκε το μόνο που έχει να σκεφτεί στο εξής είναι οι ημιτελικοί του Champions League με την Ντόρτμουντ (πρώτο παιχνίδι την 1η Μαΐου επί γερμανικού εδάφους).

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς με μεγάλες ανατροπές, η Μπρεστ επικράτησε εκτός έδρας της Ρεν με 5-4 σε αναμέτρηση για την 31η αγωνιστική της Ligue 1. Με αυτή τη νίκη η Μπρεστ επέστρεψε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έναν βαθμό μπροστά από τη Λιλ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο 9΄ με δύο τέρματα του Καλιμουέντο αλλά η Μπρεστ σημείωσε 4 γκολ στο διάστημα 11΄-66΄ και πήρε προβάδισμα με 4-2. Η Ρεν δεν το έβαλε κάτω και με δύο τέρματα στο 68΄ και στο 79΄ ισοφάρισε σε 4-4 για να πάρει τη νίκη η Μπρεστ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπρασιέρ.