Η Δημοκρατική εκπολιτιστική κίνηση Κάτω Λεχωνίων Βόλου διοργάνωσε την Κυριακή 12 Μα’ί’ου τη ”γιορτή των λουλουδιών” στην πλατεία Κ.Λεχωνίων, με χορούς, χειροποίητες δημιουργίες σπιτικές λιχουδιές κ.α. Πρόκειται για τα γνωστά ”Ανθεστήρια”, που σηματοδοτούν την αρμονία φύσης και ανθρώπων, παράλληλα με πολιτιστικές εκδηλώσεις. Γι΄αυτό τα Κάτω Λεχώνια αποκαλούνται «χωριό των λουλουδιών» και ο Μάης είναι ο μήνας των λουλουδιών.
ΦΩΤΟ: e-thessalia.gr
Νίκος Βητσόπουλος